Instalacja systemu alarmowego to spore wyzwanie dla portfela przyszłego użytkownika ale również wątpliwa przyjemność renowacji ścian i wdychania kurzu. Przy wyborze jakim jest przewodowy system alarmowy istotną rolę gra tutaj czas wykonania potrzebnego okablowania przekładający się bezpośrednio na koszt montażu oraz czasowe niedogodności.
Czy jest możliwe ograniczenie wydatków?
Tutaj należałoby lekko poruszyć sprawy techniczne, które rzadko kiedy interesują potencjalnego użytkownika a są istotą dobrego zaplanowania wydatków.
Obecnie najpopularniejszą strukturą systemów alarmowych przewodowych jest tzw. topologia gwiazdy. Polega ona mniej więcej na usytuowaniu jednostki centralnej (centrali alarmowej) w „centrum” konfiguracji a następnie promieniście podłączaniu do niej każdego dodatkowego urządzenia typu czujki (ruchu, otwarcia, gazu, ppoż., etc.), klawiatury czy też syreny. Jak nie trudno zauważyć długość przewodu potrzebna do instalacji określa się wzorem: ilość urządzeń x odległość każdego urządzenia od centrali.
Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest samo przygotowanie korytka pod przewody. Jego szerokość musi być proporcjonalna do objętości wiązki wszystkich przewodów. Już przy kilku urządzeniach objętość takiej wiązki jest zauważalna, co za tym idzie nakład pracy potrzebny na ukrycie jej pod tynkiem lub w peszlu jest również znaczny.
Dodatkowym problemem po wykonaniu instalacji i renowacji ścian jest podpięcie kolejnego, dodatkowego urządzenia. Jeśli przygotowany peszel jest również zbyt wąskiit, w takim wypadku konieczne jest ponowne kucie ścian.
Magistrala cyfrowa BUS
Nowoczesne systemy alarmowe coraz szerzej sięgają po sprawdzone i zaawansowane technicznie rozwiązania z systemów ppoż.. Jednym z takich rozwiązań jest magistrala BUS. W skrócie, do całej konfiguracji potrzebny jest tylko jeden przewód 4-ro żyłowy, który zapewnia cyfrową komunikację oraz dostarcza wymaganego zasilania z centrali do każdego urządzenia (2+2).
W przypadku późniejszej rozbudowy systemu i konieczności podłączenia kolejnego urządzenia, niema najmniejszego problemu aby nowe urządzenie wpiąć w już istniejącą strukturę dzięki również zapożyczonej topologii „drzewa”.
Topologia drzewa – przyszłość systemów alarmowych
Topologia drzewa jest krokiem milowym do nowoczesnych systemów alarmowych. Ma zapewnić prostotę montażu oraz przyszłą rozbudowę. Dzięki szynie cyfrowej BUS, komunikacja i zasilanie realizowane są dzięki jednemu przewodowi dzięki czemu podłączenie urządzenia (czujki, syreny, klawiatury, etc.) jest niezwykle proste.
Jak wygląda zatem podłączenie kolejnego urządzenia? Równie prosto. Każdy kolejny element systemu alarmowego tworzy swego rodzaju węzeł do którego możliwe jest podłączenie kolejnego elementu itd..