Bezpośrednie wypalanie obrazów w drewnie było jednym z pierwszych zastosowań ploterów laserowych. Potrzebna w tym przypadku moc lasera często wynosi poniżej 10 watów - w zależności od typu użytej wiązki laserowej. Na twardym drewnie takim jak dąb, orzech, buk otrzymujemy bardzo dobre rezultaty. Miękkie drewno także może być grawerowane laserem, ale ma tendencje do nieco mniej dokładnego wypalania - pomiędzy słojami, gdzie drewno jest najbardziej miękkie wiązka laserowa zagłębi sie nieco bardziej. Wypalanie miękkie drewno przy użyciu dodatkowego nadmuchu na miejsce grawerowania pozwala użyć mocniejszych mocy lasera, a co za tym idzie zwiększyć prędkość grawerowania. Nadmuch powinien być na tyle silny aby gasić wszelkie próby zapłony materiału. Karton i tektura także można znakować i ciąć przy użyciu lasera. Zachowują sie podobnie do miękkie drewna, a często potrzebna moc wiązki jest jeszcze niższa. Należy mieć także na uwadze ciężar papieru (a raczej praktyczny brak ciężaru) - nieobciążony, może zostać przemieszony przez nadmuch, a wtedy cała praca na marne.
Ale co faktycznie możemy wykonać z wyżej opisanych materiałów? Pomysłów jest tyle ile ludzi w tej branży. Drewno jest jednym z najczęściej stosowanych przez ludzkość materiałów, a w związku z tym bardzo dużo otaczających nas przedmiotów jest wykonanych z tego naturalnego surowca. Zwykłe drewniane pudełko przestaje być zwykłe gry wygrawerujemy na nim indywidualne życzenia urodzinowe, ślubne lub na inną okazję. Taki prezent będzie wyróżniał sie spośród innych - produkowanych na masową skalę. Na dużej drewniane płycie można wygrawerować obraz, a taka praca będzie idealną ozdobą pomieszczeń wykonanych w starym stylu. Dobrym pomysłem jest także wykonywanie wizytówek z 3mm sklejki - na pewno tak oryginalna wizytówka zaciekawi odbiorcę i być może uniknie szybkiego wyrzucenia do śmieci jak cała reszta zwykłych papierowych.
Grawerowanie laserem drewna jest bardzo łatwe, a uzyskiwane rezultaty spodobają się nawet największym malkontentom. Mnogość produktów i różnorodność gatunków sprawia że drewno i laser to idealna para.