Wzrasta popularność instalowania systemów parkingowych na osiedlach, przed hotelami i urzędami. Jest to odpowiedź na coraz większy problem związany z ciągłym brakiem miejsc parkingowych dla kierowców do tego uprawnionych. Tekst ten przeznaczony jest dla osób, które myślą o założeniu własnego, dobrze funkcjonującego parkingu.

Data dodania: 2013-11-13

Wyświetleń: 1288

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Proces zainstalowania systemu parkingowego należy rozpocząć od znalezienia odpowiedniego wykonawcy takiego projektu. W trakcie poszukiwań, dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie referencji oraz ilości obsługiwanych przez daną firmę obiektów. Można w tym momencie na przykład poprosić o pełen spis takich miejsc, udać się w niektóre z obsługiwanych lokacji i przekonać się osobiście o jakości ich wykonania.

Kolejnym ważnym czynnikiem wyboru wykonawcy jest cena za usługę oraz okres gwarancyjny. Obecnie większość wykonawców daje roczną bądź dwuletnią gwarancję. Należy jednak mieć na uwadze, że tańsza opcja będzie wymagała częstych napraw, po zakończeniu okresu ochronnego.

Po tym, jak już znajdziemy satysfakcjonującą nas ofertę, dobrze jest na bieżąco monitorować przebieg prac dokonywanych przez wybraną firmę. Niska jakość wykonania przekłada się bowiem na częste awarie, a co za tym idzie konieczność serwisowania systemu parkingowego. Poniżej przedstawiono podstawowy spis elementów, które powinien każdy system posiadać.

Elementy dobrego systemu parkingowego:
1. Budki parkingowe – warto zwrócić uwagę czy  posiadają one odpowiednie instalacje (grzewcze, wentylacyjne), które pozwalają na użytkowanie ich cały rok.
2. Terminale parkingowe – urządzenia, które pozwalają na identyfikację osób, które chcą wjechać, bądź wyjechać ze strzeżonego obiektu. Jego dodatkowym zastosowaniem jest również pobieranie opłat. Odpowiednio skonfigurowane, mogą sterować np. szlabanem bądź bramą.
3. Progi zwalniające – elementy, mające na celu zwiększyć bezpieczeństwo w  danym miejscu.
4. Kolczatki parkingowe – mogą być montowane samodzielnie lub mogą być zintegrowane z innym urządzeniem np.: szlabanem. Służą one do zablokowania wjazdu bądź wyjazdu z obiektu.

W zależności od charakteru obiektu, przy którym chcemy założyć parking, można użyć również innych urządzeń, bardziej pasujących do jego specyfikacji. Każdy doświadczony wykonawca powinien bez problemu udzielić nam niezbędnych porad zainstalowania odpowiednich elementów. Aby nasz parking przynosił zyski, niezbędne jest właściwe zarządzanie nim. Musimy mieć pewność, że firma nadzorująca spełnia poniższe wymagania:
- zapewnienie bezpieczeństwa na parkingu,
- sprawna i szybka obsługa pojazdów,
- panowanie nad ruchem kołowym,
- kontrola przepływu gotówki.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena