Opis formatów RSS oraz Atom. Informacje o tym co to jest, po co zostało stworzone i jak z tego korzystać.

Data dodania: 2013-08-10

Wyświetleń: 1022

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Format RSS – z czym to się je?

Z roku na rok, Internet rozrasta się coraz bardziej i bardziej. Jesteśmy zalewanie milionami jeśli nie miliardami informacji... Wiele osób ma duży problem w odnalezieniu się w tym gąszczu. Na szczęście powstają technologie pozwalające na ogarnięcie tego tematu i tutaj z pomocą przychodzi nam z pomocą format RSS.

Na początek definicje

Format RSS (ang. Realy Simple Syndication), a także format Atom to technologie oparte o język znaczników XML (z angielska Extensive Markup Language). Technologie te zostały opracowane w celu zagregowania treści dostępnych na stronach internetowych lub na przykład blogach (w przypadku blogów format ten jest szczególnie popularny). Odpowiednio utworzony plik XML jest umieszczany na stronie internetowej, a zawiera w sobie takie informacje jak tytuł artykułu, link do niego, a także data i godzina utworzenia artykułu oraz jego autor. Oprócz tego zawiera także opis treści artykułu (taką jego „zajawkę”), a często wręcz pełną treść publikacji.

Główną zaletą formatów RSS i Atom jest to, że są one aktualizowane na bieżąco, to znaczy, że w momencie gdy na blogu lub stronie internetowej pojawi się nowy wpis, artykuł lub publikacja, plik XML zawierający informacje RSS jest natychmiast aktualizowany dzięki czemu użytkownicy korzystający z  niego mogą być zawsze na bieżąco.

No ale jak tego używać w praktyce?

Wszystko jak na razie brzmi bardzo ciekawie, pytanie tylko jak z tego wszystkiego skorzystać? Otóż odpowiedź jest prosta – do odczytu informacji w formacie RSS lub Atom potrzebna nam jest odpowiednia aplikacja – tzw. czytnik RSS online, jeśli chcemy odczytywać informacje w przeglądarce internetowej albo specjalny program komputerowy, jeśli wolimy wersję desktop.

Użycie tego typu czytnika RSS jest banalnie proste. Wystarczy założyć w nim konto, zalogować się a następnie dodać interesujące nas źródła RSS/Atom. W przypadku wersji desktopowej jest podobnie – instalujemy program a następnie dodajemy RSS’y. Od tego momentu jesteśmy już na bieżąco z interesującymi nas blogami i serwisami WWW, ponieważ czytnik RSS reaguje na każdą aktualizację poszczególnych źródeł – w momencie gdy RSS zostanie zaktualizowany czytnik informuje nas o tym, a nowa treść jest od razu w nim dostępna.

Wiele czytników pozwala tez na czytanie nowych treści w oknie danego czytnika, bez potrzeby przechodzenia na stronę źródłową co na pewno jest bardzo wygodne i usprawnia nam pozyskiwanie informacji z sieci.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena