Z pewnością gdzieś w twoim warsztacie walają się ściernice, stare bądź też zupełnie nowe, bardzo często używane bez uprzedniej wiedzy użytkowej. Warto wiedzieć o nich nieco więcej. 

Data dodania: 2013-08-08

Wyświetleń: 974

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niezbędna wiedza o ściernicach

Co to dokładnie takiego?

 

Ściernice są przede wszystkim narzędziami, które posłużą nam do ostrzenia, ale także szlifowania naprawdę szerokiej grupy materiałów. Najczęściej używane są w takich urządzeniach jak piły tarczowe, frezy czy na przykład noże krążkowe. Ich skuteczność zapewniają specjalne ziarna ścierne, z których to ściernice są zbudowane. Bardzo popularnym środkiem, z jakiego wytwarzane są owe ziarna jest węglik krzemu. Ten możemy podzielić na zielony i czarny, które pod względem składu chemicznego nie różnią się znacząco, ale ten pierwszy jest bardziej kruchy, a co za tym idzie, lepiej ścieralny. Równie często używa się tak zwanego korundu, który jest krystalicznym tlenkiem glinowym. Ziarna wytwarzane są także z azotku boru, a nawet diamentu.

 

Przy wyborze pamiętaj o…

 

Od doboru odpowiedniej ściernicy zależy kilka aspektów. Między innymi bardzo ważna jest jej twardość. Przebierać możemy między urządzaniami twardymi, które świetnie sprawdzają się przy szlifowaniu profilowym oraz do operacji wykonywanych często na mokro oraz miękkimi, które są idealne przy dużych, a także przerywanych powierzchniach. Ściernica miękka charakteryzuje się mniejszą żywotnością, zaś twarda wolniejszym skrawaniem. Miękka szybko skrawa, a twarda lepiej gładzi.

 

Oczywiście przy doborze nie wolno zapominać o podstawowych, wręcz fundamentalnych kwestiach. Tutaj chodzi między innymi o to, aby daną ściernicę dopasować do konkretnego typu maszyny, do której ściernica jest nam niezbędna. Bardzo ważna jest średnica oraz wielkość użytego w danej ściernicy ziarna, o których była mowa wyżej.

 

Dane spoiwa średnic są określane konkretnymi literami. I tak na przykład V oznacza bardzo popularne spoiwo ceramiczne, które stosuje się przede wszystkim do szlifowania precyzyjnego. B to zaś spoiwa żywiczne, które umożliwiają wykonywanie działań na wysokich prędkościach pracy. Z kolei R to spoiwa gumowe, tworzone z naturalnego kauczuku bądź materiału syntetycznego modyfikowanego, które swoje zastosowanie znajdują między innymi w przemyśle.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena