Spuszczel domowy to jeden z najgroźniejszych technicznych szkodników drewna. Szkodliwość polega na wielokrotnym atakowaniu tego samego elementu drewnianego, nawet do totalnej destrukcji.

Data dodania: 2013-07-23

Wyświetleń: 4071

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Spuszczel domowy — techniczny szkodnik drewna

Spuszczel domowy (hylotrupes bajulus) to jeden z najgroźniejszych szkodników drewna wyrobionego w Polsce. Spuszczel występuje niemal na terenie całego kraju i jest szkodnikiem drewna iglastego. Niszczy drewniane konstrukcje więźby dachowej, drewniane sufity i podłogi.

Żeruje w suchym drewnie. Dorosłe i bardziej odporne na warunki środowiskowe larwy mogą żerować nawet w zawilgoconym drewnie. Osobniki dorosłe osiągają wielkość do 25 mm. Barwa ciemno-brązowa, pokryte charakterystycznymi szarymi włoskami, dobrze widocznymi na przedpleczu owada. Kolejną cechą charakterystyczną są dwie czarne plamki na przedpleczu owada, które rzeczywiście są drobnymi wzgórkami. Samica jest większa od samca, można ją poznać po spiczastym zgrubieniu odwłoka, który wystaje z tyłu.

Spuszczel jest termofilem i wybiera najchętniej wysokie temperatury, dlatego rójka odbywa się w letnie ciepłe dni i trwa od czerwca do sierpnia. Po kopulacji samica składa do 200 jaj, wybierając dogodne miejsca, takie jak szpary i pęknięcia w drewnie. W zależności od warunków temperaturowych, z jaj wylęgają się larwy po 1-7 tygodni. Chodząc po powierzchni drewnianej belki, larwa wgryza się w jej miękkie części. Młode larwy żerują w drewnie, stopniowo dorastając. Długość okresu larwalnego zależy od warunków termicznych i wilgotności,  jak również od jakości drewna - zawartości substancji odżywczych. Szerokość korytarzy dochodzi nawet do 6-8 mm i większych. Charakterystycznym odgłosem obecności larwy spuszczela w drewnie jest miarowe gryzienie. Odgłosy te są słyszalne w gorące dni, kiedy aktywność larwalna jest największa.

Ponieważ larwy spuszczela spędzają długi czas w drewnie drążąc korytarze, to w kolejnych latach ten sam element drewniany może być kolonizowany przez kolejne generacje spuszczela , Po wielu latach z zaatakowanego elementu może pozostać pusty element wypełniony licznymi korytarzami. Takie puste elementy nie mogą sprostać wymogom konstrukcyjnym. Zwalczanie szkodników drewna to skomplikowany zabieg i wykonać go może jedenie wyspecjalizowana firma, wykonując gazowanie porażonych elementów. Trzeba pamiętać, że dezynsekcja gazowa zabija larwy obecne już w drewnie, ale nie zabezpiecza elementów drewnianych przed kolejnymi atakami spuszczela. Dobrą praktyką jest zabezpieczanie drewna metodą impregnacji ciśnieniowej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena