Na dobre samopoczucie człowieka ma wpływ między innymi kilka czynników, takich jak wilgotność powietrza, temperatura panująca w pomieszczeniu, prędkość powietrza, ilość świeżego powietrza oraz zanieczyszczenie występujące na danej przestrzeni. Wiedza o tym posłużyła do stworzenia idealnych systemów klimatyzacji.

Data dodania: 2013-03-25

Wyświetleń: 1019

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku istnieją różne klimatyzatory, urządzenia wentylacyjno-chłodzące, wentylacyjne, chłodząco-ogrzewające oraz systemy pełnej klimatyzacji. Klimatyzator składa się z kilku elementów podstawowych: nagrzewnicy, parownika (czyli wymiennika ciepła odbierającego ciepło z pomieszczenia), sprężarki, skraplacza (stanowiącego wymiennik ciepła oddający ciepło do otoczenia) oraz zaworu rozprężnego. Przed zakupem klimatyzatora warto zapoznać się z budową i zasadami działania tych urządzeń, aby wybrać model, który będzie najbardziej odpowiedni dla naszych potrzeb.

Modele klimatyzacji mogą być zarówno przenośne, jak i stacjonarne. Najpopularniejszym rodzajem klimatyzatora jest urządzenie typu split, składające się z jednostki montowanej na zewnątrz budynku oraz z jednostki instalowanej wewnątrz pomieszczenia. Wewnętrzne jednostki wykonywane są w rozmaitych wariantach. Można spotkać się z wersjami sufitowymi, kasetonowymi, kanałowymi, ściennymi oraz wersją stojącą. Jeśli potrzebujemy wyposażyć więcej niż jedno pomieszczenie w domu w klimatyzator, warto zaopatrzyć się w urządzenie multisplit, w którym kilka jednostek wewnętrznych jest obsługiwanych przez jedną jednostkę zewnętrzną.

W domach, mieszkaniach najczęściej stosujemy klimatyzator indywidualny, którego zadaniem jest schładzanie powietrza w pomieszczeniu oraz usuwanie z niego nadmiaru wilgoci. Takie urządzenie bez problemu dostarczy nam świeże i chłodne powietrze. Na rynku dostępnych jest jeszcze wiele rodzajów klimatyzatorów. Dla wielu właścicieli domków jednorodzinnych najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest urządzenie klimatyzacyjne z funkcją chłodzenia, a także grzania. Pamiętajmy o tym, by jednostka wewnętrzna była umieszczona w taki sposób, aby powietrze docierało do stref, w których przebywają ludzie z odpowiednią prędkością i nie opływało przedmiotów elektronicznych. Jednostka zewnętrzna musi być zainstalowana w miejscu zaciemnionym, wystawienie jej na działanie promieni słonecznych będzie powodowało jej niepotrzebne nagrzewanie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena