W sercu Mazowsza znajduje się niedoceniane miasto, jakim jest Płock. Niewiele osób wie, jak wielkie bogactwo zabytków i atrakcji turystycznych kryje w sobie miasto będące kiedyś stolicą Polski, a dziś słynące głównie z raczej niepachnących zakładów przetwórstwa ropy Orlen. Polecam spacer wzdłuż Wisły.

Data dodania: 2014-06-08

Wyświetleń: 4538

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kierując się Bulwarem Nadwiślańskim znajdziemy na swojej drodze przeprawę mostową zwaną „Starym Mostem”, a tuż obok Ogród Zoologiczny z przeogromną ilością gatunków zwierząt, tych znanych i tych raczej mało popularnych. 100 metrów dalej w stronę starego miasta ujrzymy zbudowaną w 1892 r Wieżę Ciśnień. W 2013 roku została ona przebudowana, zaś na jej szczycie powstał taras widokowy, z którego można podziwiać piękną panoramę miasta Płocka. Idąc dalej miniemy pomnik Władysława Broniewskiego i usytuowaną obok Cerkiew Przemienienia Pańskiego.

Kolejnym punktem wycieczki musi być oczywiście Płocka Katedra, ta  wspaniale oświetlona budowla zachwyca swoim majestatem szczególnie nocą. Jest to bez wątpienia najwspanialszy zabytek miasta Płocka. Konsekrowana w 1144r. budowla jest też najstarszą świątynią rzymskokatolicką w Polsce. W 1075 r. zbudowano w tym miejscu pierwszy, całkowicie wykonany z drewna, kościół katedralny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Według „Kroniki” Galla Anonima był on miejscem pasowania Bolesława Krzywoustego na rycerza. W Katedrze znajdziemy również niezliczone skarby kultury narodowej, wymienić należy choćby kielich księcia Konrada Mazowieckiego z ok. 1240 r. czy nieco wcześniejszą czaszę puszki czerwińskiej (ok. 1180 r.). Do powszechnie znanych dzieł należy bez wątpienia również relikwiarz hermowy św. Zygmunta, ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego z 1370 r. oraz pastorał biskupa Andrzeja Krzyckiego, z początku XVI w..

Naprzeciwko Katedry wznosi się majestatycznie Zamek Książąt Mazowieckich i przylegające do niego Muzeum Mazowieckie. Do Rynku Starego Miasta, na którym znajduje się Ratusz z towarzyszącą mu cudowną fontanną prowadzi uliczka wypełniona restauracjami, pizzeriami, pubami i innymi miejscami ku pokrzepieniu ciała w czasie wycieczki. Kilka metrów dalej napotkamy Kościół Farny.

Podążając dalej wzdłuż lini rzeki Wisły dojdziemy do Świątyni Miłosierdzia i Miłości. Jest to jedyna mariawicka katedra w całej Polsce i najważniejsza świątynia Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Dla mariawitów jest tym, czym jest Watykan dla katolików.

Zapraszamy zatem do Płocka, tutaj można zobaczyć wiele zabytków, ale również odpocząć od codzienności i zabawić się, np. na którymś z licznych płockich festiwali muzycznych (Reggaeland, Audioriver). Warto przygotować się i przed przyjazdem zarezerwować sobie miejsce w jednym z miejscowych hoteli. Hotele w Płocku oferują komforowe warunki w przystępnych cenach.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena