Naklejka przed wszystkim!
Można wydrukować dowolny wymiar i każdy motyw – zdjęcie, grafikę, reprodukcję obrazu czy wzór tapety, jeśli chcecie mieć komplet. Folia samoprzylepna może też zostać pokryta specjalnym laminatem, dzięki któremu naklejka jest odporna na blaknięcie, zalanie, zarysowania. Warto połączyć dekorację stołu z odnowieniem krzeseł. Poniżej przykład wykorzystania ornamentów roślinnych. Działa zasada negatywu: białe kwiaty na czerwonej powierzchni i odwrotnie: czerwone naklejki na białym blacie stołu. Motywy naklejek idealnie komponują się z prostą, nowoczesną formą mebli.
A tu jeszcze kilka inspiracji na różnych podłożach: drewnie i szkle, na blatach okrągłych i prostokątnych.
Jak aplikujemy naklejki stołowe?
1. Zlecamy druk wybranego wzoru.
2. Przy zamawianiu podajemy wymiar większy o około 1 cm niż oklejana powierzchnia. Ułatwi to nanoszenie okleiny na stół i gwarantuje bezpieczny margines w razie, gdyby podczas oklejania coś się przesunęło.
3. Przymierzamy naklejkę do stołu. Podłoże powinno być gładkie, suche, czyste i odtłuszczone.
4. Odrywamy naklejkę od połowy papieru podkładowego.
5. W połowie (na oko) odcinamy papier podkładowy i przykładamy naklejkę stroną z klejem do blatu.
6. Używając sztywnego przedmiotu owiniętego ręcznikiem, dociskamy naklejkę do stołu, eliminując pęcherzyki powietrza.
7. Drugą połowę papieru podkładowego odrywamy powoli i równomiernie i wciąż dociskamy naklejkę do powierzchni blatu.
To naprawdę niedługa chwila pracy, a stolik będzie wyglądał jak nowy!
Można też wydrukować nie jedną, dużą naklejkę na cały blat, ale poszczególne wzory wycięte z jednokolorowej folii samoprzylepnej.
A może motyw świąteczny, a potem plansza do gry w szachy?
Zawsze można go usunąć i zmienić na inny. Wiemy, że własnoręczne ozdobienie domowego przedmiotu to źródło sporej satysfakcji, bo mebel staje się niepowtarzalny. Może stać się także dodatkowo użyteczny, jeśli tylko wybierzemy naklejkę z planszą do gry w szachy czy chińczyka.
Inne formy oklejania stołu
Można też wykorzystać inne rozwiązanie: stare dobre taśmy izolacyjne naklejamy jedna przy drugiej i otrzymujemy pasiasty stolik przypominający tęczę.
Kolejny sposób polega na oklejeniu stołu elementami wyciętymi z forniru. Najpierw na kartce papieru rysujemy wzory, wycinamy je i przymierzamy do blatu, by ocenić liczbę i kompozycję. Potem odrysowujemy te wzory na fornirze i wycinamy (nożyczkami i nożykiem do papieru). Następnie pociągamy wzory lakierem poliuretanowym i czekamy aż wyschnie (ok. 3 godziny), aby nałożyć kolejną warstwę i pozostawiamy do kompletnego wyschnięcia na całą noc. Na drugi dzień smarujemy fornir po jego lewej stronie klejem do drewna i przyklejamy wzory w zaplanowanych miejscach blatu. Obciążamy naklejki książkami. Po wyschnięciu kleju mamy całkiem nowy stół!
Zdjęcia via: tipy, creative ideas, urzadzamy,