Dziś już nie tylko funkcja obrony mienia jest najważniejsza. Estetyka wykonania ogrodzenia to dodatkowa cecha, która przyczynia się do zakładania tego a nie innego ogrodzenia. Ogrodzenie musi podołać wielu zadaniom: oddzielać od hałasu, kurzu, spalin. Powinno utrudniać intruzom wstęp na posesję oraz współgrać z całą architekturą naszej zabudowy, podkreślać jej walory.
W ogrodzeniach wybudowanych znaczny odcinek czasu temu można doszukać się pewnej analogii, systemy ogrodzeniowe takie jak płoty, sztachety, bale powstawały na szeroką skalę tam gdzie występowało drewno, w okolicach obfitujących w kamień dominowały kamienne ogrodzenia. Do dziś drewno i kamień są popularnymi materiałami używanymi do wykonania ogrodzeń.
Decydując się na drewniane ogrodzenie powinniśmy pamiętać o starannym zabezpieczeniu wszystkich jego części przed wilgocią, grzybami, pleśnią. Idealnie w tej roli sprawdzą się impregnaty do drewna, oraz farba. Kamienne ogrodzenie jest dużo trwalsze, jednakże niestety i dużo droższe. Do budowy kamiennych ogrodzeń używa się kamień łupany, cięty, ale i także polny, rzeczny. Innym materiałem chętnie wykorzystywanym do budowy ogrodzeń jest metal.
Do najefektowniejszych, ale i zarazem najdroższych ogrodzeń zaliczamy ogrodzenia kute. W procesie produkcji ogrodzenia metalowego bardzo ważny jest sposób łączenia poszczególnych elementów metalowego ogrodzenia. W konstrukcjach nieskomplikowanych stosuje się spawanie, w przypadku tradycyjnych form – nitowanie na gorąco, które zapewnia ogrodzeniom wyjątkową wytrzymałość.
Tańszą formą ogrodzeń metalowych są płoty żeliwne. Powstają poprzez odlewanie w formach, ich powierzchnia jest zazwyczaj pokryta farbą w celu zapobiegnięcia korozji.
Najpopularniejszym i najtańszym ogrodzeniem metalowym jest siatka. Nie jest może tak efektowna jak ogrodzenie kamienne, metalowe; jednak poprzez swoją powszechność, łatwość w montażu zyskuje na walorach.