Zrównoważony rozwój funkcjonuje w różnych obszarach gospodarki w tym również w budownictwie. Podejmowanie decyzji zakupowej produktu budowlanego wymaga od nabywców świadomości jakości tego produktu i konsekwencji jego użytkowania.

Data dodania: 2012-12-14

Wyświetleń: 1057

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na właściwości akustyczne można spojrzeć z punktu widzenia nabywcy produktu budowlanego, jakim jest budynek, oraz z punktu widzenia dostawcy tego produktu. Jest to produktowe podejście do zagadnienia z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju i świadomego nabycia produktu przez użytkownika. Użytkownik, podejmując decyzję o nabyciu takiego produktu, postrzega go zgoła odmiennie niż producent, i inne cechy są dla niego istotne. Dla producenta ważna jest produkcja i proces produkcji zwany w ustawie Prawo budowlane procesem budowlanym. Dla użytkownika ważny jest okres użytkowania i użytkowe walory w tym dłuższym okresie cyklu życia środowiska zbudowanego. Uwzględniając powyższe różnice powstaje podział właściwości akustycznych na pierwszo-, drugo- i trzeciorzędne w ocenie użytkownika.

 

Pierwszorzędne właściwości akustyczne : właściwości ważne dla użytkownika – gwarantujące oczekiwany komfort akustyczny użytkowania – stanowią informację wejściową dla producenta produktu, co budować, aby móc sprzedać na rynku.

 

Drugorzędne właściwości akustyczne: ważne dla uczestników procesu budowlanego; są wynikiem analizy przeprowadzonej przez producenta budynku z uwzględnieniem właściwości pierwszorzędnych oraz ich przekształcenia na cechy produktu budowlanego, właściwości przestrzeni i właściwości elementów budynku.

 

Trzeciorzędne właściwości akustyczne: ważne dla dostawy wyrobów budowlanych surowca, z jakiego produkowany jest budynek, ocenione przez uczestników procesu budowlanego i będące informacją wejściową do zamówienia w surowców w składach budowlanych czy bezpośrednio u producentów.

 

W praktyce te zależności układają się w różny sposób. Funkcjonowanie rynku obrotu produktem budowlanym wymaga jednak, aby osoby, uczestniczące w całym cyklu życia tego produktu, posługiwały się językiem wzajemnie zrozumiałym. Dotyczy to udzielania odpowiednich informacji o właściwościach oczekiwanych ze strony użytkowników i formy deklaracji składanych przez producentów. W panującej w Polsce przestrzeni prawnej jest to istotne ze względu na określenie właściwości akustycznych krytycznych wymaganych przez przepisy nakładające obowiązki na obywateli.

Wymagania określane są w prawie poprzez podanie wskaźnika oceny właściwości akustycznej oraz jego wartości liczbowej. W przepisach budowlanych mamy wymagania dla pierwszorzędnych właściwości akustycznych, ale również dla drugorzędnych. Jest to sytuacja dla użytkowników produktu budowlanego nader nie wygodna. Określenie wymagań właściwości dla producenta nie musi się przekładać na użyteczność oczekiwaną przez użytkownika. Zatem wyartykułowanie, jakie właściwości akustyczne są pierwszorzędne, a jakie drugo- i trzeciorzędne daje obraz dziedziny

Licencja: Creative Commons
0 Ocena