Doradca ADR musi współpracować zarówno z przewoźnikami, jak również z firmami odbierającymi i wysyłającymi towary niebezpieczne. Oczywiście, to samo dotyczy przedsiębiorstw związanych z odpadami niebezpiecznymi. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska, transport odpadów niebezpiecznych z miejsc ich powstania do miejsc recyklingu lub unieszkodliwiania odbywa się z zachowaniem przepisów obowiązujących przy transporcie towarów niebezpiecznych.
Obowiązkiem doradcy jest realizacja prawa nałożonego przez umowę ADR poprzez wprowadzenie w firmie określonych procedur bezpieczeństwa. Doradca ADR może być zatrudniony w firmie lub może być osobą z zewnątrz. Ważne jest, że koszt pracy doradcy pokrywać ma przedsiębiorstwo związane z transportem ładunków niebezpiecznych. Bardzo ważnym obowiązkiem doradcy jest przygotowywanie raportów powypadkowych, jeżeli w związku z przewozem ładunków i materiałów niebezpiecznych doszło do obrażeń osób, szkód majątkowych lub do skażenia środowiska. Jednocześnie do niego należy sporządzanie obowiązkowych sprawozdań rocznych dla wojewody.
Organem uprawnionym do kontroli przestrzegania konwencji ADR przez przewoźników jest Inspekcja Transportu Drogowego, której obowiązkiem jest szczególna dbałość o prawidłową realizację przewozów drogowych, stwarzających szczególne zagrożenie. Na terenie przedsiębiorcy posiadającego towary niebezpieczne kontrolę wymagań związanych z transportem sprawuje Państwowa Inspekcja Pracy.