Cmentarze są to tereny przeznaczone do grzebania zmarłych. Ze względów sanitarnych i estetycznych cmentarz powinien być odpowiednio rozplanowany i otoczony zielenią. Najczęściej zieleń tworzy  obramowanie cmentarza, izoluje pola grobowe, tworzy otoczenie mogił oraz stanowi tło dla grobowców i nagrobków.

Data dodania: 2012-08-13

Wyświetleń: 1496

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Ze względu na powagę otoczenia zieleń jest  specjalnie dobierana, zieleń na grobach ziemnych, na rabatach przy grobowcach i nagrobkach może być trwała lub sezonowa. Do roślin trwałych zaliczamy rośliny okrywowe, byliny, krzewy, krzewinki i drzewa. Zanim  przystąpi się do sadzenia roślin należy glebę odpowiednio przygotować. Należy usunąć chwasty ręcznie lub przy pomocy środków chemicznych. Szczególnie należy usunąć chwasty trwałe (np. perz, mniszek) co może  w późniejszym czasie utrudnić pielęgnację nasadzenia. Glebę powinno się spulchnić wraz z nawozami mineralnymi o spowolnionym  działaniu. Do najbardziej polecanych roślin należą takie jak: barwinek, czyściec, żagwin, zawciąg, dąbrówka, rojniki, rozchodniki, gulteria, wrzosy, machonia, bukszpan (świetnie nadaje się  do strzyżenia)  oraz drzewa i krzewy iglaste m.in.: jałowiec winginijski `SKYROCKET`, żywotnik zachodni `MALONYANA`, `SMARAGD`, `DANICA`, cis pospolity `FASTIGIATA`, cyprysik Lawsona `ELWOODII`, jałowiec pospolity `HIBERNICA`. Jest to nasadzenie wieloletnie, które nie wymaga dużo prac pielęgnacyjnych. Można również w nie wsadzić rośliny cebulkowe, np. krokusy, przebiśniegi. Można również zastosować nasadzenie sezonowe z roślin jednorocznych. W sezonie letnim, np. aksamitka, żeniszek, lobelia, szałwia, begonia, starzec, a w sezonie jesienno-wiosennym bratek, stokrotka.

Są to nasadzenia bardzo kosztowne i wymagające ciągłych prac pielęgnacyjnych polegające na nawożeniu, spulchnianiu gleby, usuwaniu przekwitłych kwiatów i podlewaniu.

W obecnych czasach stało się bardzo modne brukowanie wokół grabów. Ma to na celu zapobiec rozrastaniu chwastów wokół grabu i zapobiec odpryskiwaniu ziemi w czasie deszczu, co wpływa na estetykę nagrobków i grobowców. Najbardziej odpowiednim materiałem na budowę nagrobków czy obkładanie grobowców jest granit oraz sjenit , natomiast najbardziej rozpowszechnione jest lastriko.

Cmentarze są wyjątkowo licznie odwiedzane w czasie Wszystkich Świętych. Towarzyszą temu wyjątkowo udekorowane groby między innymi złocieniami (chryzantemami), goździkami i gerberami. W ostatnich latach na rynek weszły chryzantemy doniczkowe drobnokwiatowe, które cieszą się wielką popularnością. Można je samodzielnie wyprodukować. Sadzonki pobiera się z roślin matecznych w marcu-kwietniu i ukorzenia się w piasku z torfem, przy czym uszczykuje się wierzchołek. Ukorzenione sadzonki wysadza się ok. 20 maja na miejsce stałe w rozstawie 80x80 cm. Chryzantemy wymagają stanowiska słonecznego, gleby mokrej. Chryzantemy  mają bardzo duże wymagania pokarmowe w azot, potas, fosfor. Ostatnie nawożenie wykonuje się gdy pąki pękają. Jeśli będziemy nawozić chryzantemy w czasie kwitnienia, osłabi to trwałość kwiatu. W czasie wegetacji warto stosować opryski grzybobójcze zapobiegające zasychaniu liści. Jeśli chcemy uzyskać większe kwiaty należy usunąć część pąków kwiatowych.

Na Wszystkich Świętych również układa się wiązanki płaskie, wije wieńce, układa bukiety w flakonach (najlepiej przy użyciu gąbki kwiaciarskiej). Należy pamiętać aby grób był udekorowany w jednej tonacji oraz żeby poszczególne elementy dekoracji się wzajemnie nie zasłaniały oraz były praktyczne, np. żeby wiatr ich nie uszkodził, powalił jeśli będą wysokie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena