Robienie zdjęć nie jest trudne, natomiast zrobienie zdjęcia, które zapadnie w pamięć i wywoła zainteresowanie oglądających, jest już pewnym wyzwaniem. Oto kilka rad, jak zrobić ciekawe zdjęcia portretowe.

Data dodania: 2012-06-27

Wyświetleń: 2579

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Fotografia portretowa to nie takie trudne, oto kilka rad. Po pierwsze wybierz najlepszy punkt widzenia. W czasie robienia zdjęć portretowych najważniejsze jest, jak ustawiamy aparat względem osoby fotografowanej. Generalna zasada brzmi: trzymać aparat na wysokości wzroku. Najważniejsze jest to w przypadku fotografowania dzieci i zwierząt, fotografując natomiast osobę od góry, sprawimy wrażenie niewinności i delikatności, a od dołu wrażenie siły.

Do zrobienia dobrego zdjęcia portretowego nie potrzebujemy bardzo drogiego obiektywu, pamiętać jednak trzeba o tym, by unikać zniekształceń w postaci zbyt dużego nosa, uszu czy ust. Wywołuje to komiczne wrażenie, na którym nam raczej nie zależy.
Do portretów używamy najczęściej obiektywów o dłuższej ogniskowej (80mm i więcej) w celu osiągnięcia ciasnego kadru, pokazującego głowę i ramiona, bez tła, co umożliwia skupienie się na twarzy fotografowanej osoby. Z kolei ogniskowa 50 mm w zdjęciach. Natomiast krótka ogniskowa 35 mm ma pokazywać nie tylko fotografowaną osobę, ale także jego otoczenie.

Techniką pozwalającą na skoncentrowanie wzroku odbiorcy na wybranym przez nas obiekcie jest zastosowanie głębi ostrości, widz skupia wzrok w najważniejszym miejscu zdjęcia, czyli na twarzy portretowanej osoby lub na innym elemencie, który jest najważniejszy na zdjęciu. Tym samym pozbywamy się zbyt natarczywego tła, które przeszkadza w odbiorze zdjęcia. Najlepiej do tego nadają się obiektywy stałoogniskowe, które w piękny sposób rozmywają tło i eksponują to, na czym nam najbardziej zależy.

Inna ciekawą techniką podnoszącą atrakcyjność zdjęć portetowych jest umieszczenie głowy lub całej sylwetki modela w naturalnym obramowaniu. Niekoniecznie muszą to być drzwi, okno, brama, szpaler drzew czy rama, ważne, by zamykało fotografowaną postać z obrębie obiektu

To tylko kilka rad, jak robić zdjęcia prtetowe, najważniejsze jest jednak praktyka, kąt... więc do robienia zdjęć :)

Licencja: Creative Commons
0 Ocena