Norwegia czerpie głównie korzyści z wycieczek statkiem opływającym największą atrakcję regionu, czyli fiordy. Rybołówstwo też odgrywa ważną rolę i ma długie tradycje, a pod względem rocznych połowów kraj ten stoi na pierwszym miejscu w Europie.

Data dodania: 2012-06-10

Wyświetleń: 1443

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Stolicą Norwegii jest Oslo, które liczy 605 050 mieszkańców. Oslo leży bezpiecznie schowane u końca Oslofjorden. Górzysta okolica, bogactwo lasów, morze na wyciągnięcie dłoni, wszystko to sprawia, że Oslo należy do najpiękniejszych stolic europejskich.

To najstarsza ze stolic Skandynawii, słynie ze swego bajkowego położenia pośród jezior i lasów, piaszczystych plaż i morza. Atrakcjami o światowej sławie są park Vigelanda oraz Muzeum Statków Wikingów.

Atrakcje, które warto zobaczyć w mieście Oslo to:

- w marcu odbywa się słynny festiwal narciarski na Holmekollen z zawodami pucharu świata w biegach, kombinacji norweskiej i skokach narciarskich;

- w czerwcu są regaty żeglarskie na Oslofjord, letni koncert muzyki klasycznej, balet i muzyka ludowa przy skoczni narciarskiej na Holmenkollen;

- w sierpniu można załapać się na festiwal jazzowy, na którym występują miedzynarodowe sławy jazzu;

- w październiku zobaczymy Ultima – to największy w Norwegii festiwal muzyki współczesnej;

- w grudniu, a dokładnie 10 XII, wręczana jest Pokojowa Nagroda Nobla.

Powierzchnia Norwegii to 386 958 km2, lasy zajmują 25%, a pola uprawne to 3,5%, natomiast najwyższym szczytem jest Galdhopiggen 2469 m n.p.m.

Najbardziej wyjątkowym krajem Skandynawii, poprzez niezwykły krajobraz, jest Norwegia. Jest tu duża liczba zwolenników aktywnego wypoczynku i miłośników karawaningu, a ci, którzy szukają słońca, też będą usatysfakcjonowani, ponieważ na południu ulokowane są liczne kąpieliska.

W Norwegii obowiązuje czas środkowoeuropejski, tak jak w Polsce.

Dzięki pewności śniegu i niskim temperaturom od grudnia do końca kwietnia oraz znakomitym terenom, Norwegia stała się kolebką nowoczesnych sportów zimowych. Dobrze wyposażone są ośrodki narciarskie w tym kraju.

Długie, piaszczyste plaże, zasiszne, ustronne zatoki i tysiące małych wysepek oraz wyszlifowanych przez lodowiec skał zwabiają latem plażowiczów, głównie na wybrzeże południowe, woda ma tu przynajmniej 18oC, lecz w zacisznych zatoczkach przy dłuższych okresach słonecznych może osiągnąć nawet 20oC.

W sezonie wycieczkowym można wybrać się na wyprawę na lodowiec z przewodnikiem. Amatorzy wspinaczki znajdą tu mnóstwo okazji do wypróbowania każdego stopnia trudności. Norwegia nadaje się do górskich wycieczek, gęsta sieć szlaków zwykle oznaczonych czerwoną literą "T".

Norwegia przeżywa boom rowerowy, choć niewiele jest tu wyznaczonych ścieżek rowerowych. Większość tuneli, które mogłyby zaoszczędzić jazdy po górach, jest zamknietych dla rowerzystów.

Skromny posiłek w Norwegii to koszt od 10€, obiad z 3 dań od 30€, pokój 2-osobowy w hotelu od 60€, a dla miłośników piwa cena od 5€.

Ciekawostki

- ok. 872 r. Harald Pięknowłosy jednoczy kraj

- VIII-XI w. Wikingowie sieją panikę

- X-XI w. Intensywna chrystianizacja ludności

- ok. 1250 r. pod panowaniem Hakona Hakonssona Norwegia osiąga szczyt swojej potęgi

- 1397 r. Unia kalmarska jednoczy Norwegię, Danię i Szwecję

- 1387-1814 Norwegia zostaje włączona do Danii

- 1536 r. Reformacja

- 1814 r. 17 maja Norwegia przyjmuje liberalną konstytucję

- 1814-1905 Unia personalna ze Szwecją

- 1854 r. Kolej żelazna łączy Oslo i Eidsvoll

- 1914-1918 podczas I wojny światowej Norwegia pozostaje neutralna

- 1940 r. Norwegia okupowana jest przez wojska niemieckie

- od 1946 r. szybka odbudowa i rozwój gospodarczy

- 1969 r. odkrycie legendarnego pola naftowego Ekofisk

- 1972-1994 Norwegia odrzuca wstąpienie do EWG i EU

Licencja: Creative Commons
2 Ocena