Aktywa to są rzeczy, które przynoszą Ci dochód np. złoto lokacyjne, fundusze inwestycyjne, własne biznesy, edukacja.
Pasywa to są rzeczy, które generują Ci wydatki np. samochód (musisz zapłacić za jego ubezpieczenie przeglądy itp.).
Dochód to pieniądze, które co miesiąc zarabiasz.
Wydatki to suma pieniędzy, którą wydajesz co miesiąc.
W przypadku aktyw należy wyjaśnić, że w tym artykule posługuje się biznesową definicją aktyw, a nie księgową. Według księgowej definicji aktywa są to rzeczy, które posiadasz np. twój dom.
W definicji biznesowej dom jest pasywem, bo jego posianie jest związane z wydatkami. Dom może być aktywem, jeśli jest przeznaczony pod wynajem i przynosi dochód.
Różnica między człowiekiem biednym i bogatym polega na tym, co kupują Ci ludzie. Biedni roztrwaniają pieniądze lub (co gorsza) kupują pasywa. Czasami robią jeszcze gorzej i kupują pasywa na raty.
Taki stan rzeczy powoduje, że biedni mają coraz większe wydatki ale nie mają większych dochodów. Mało tego, ich dochód jest oparty tylko i wyłącznie na ich osobistej pracy, więc jeśli sytuacja życiowa spowoduje, że biedy nie będzie mógł pracować tak ciężko lub jeśli straci pracę, to czeka go bankructwo.
Bogaci za znaczącą część swoich pieniędzy kupują aktywa. Kupowanie aktyw powoduje, że rośnie kolumna przychodu. Za zwiększony przychód bogaty kupuje jeszcze więcej aktyw, więc jeszcze bardziej zwiększa swój dochód.
Bogaci za swoje pieniądze nie kupują luksusów, na które ich nie stać. Człowiek bogaty kupi samochód dopiero wtedy, gdy dochód z aktyw będzie w stanie w pełni opłacić utrzymanie samochodu. Mało tego z dochodu zostanie jeszcze, aby kupić kolejne aktywa.
Taki stan rzeczy powoduje, że człowiek bogaty staje się coraz bogatszy, a dochód nie zależy bezpośrednio od jego pracy, więc jego aktywa będą przynosić dochód, nawet po jego śmierci. Raz zarobione pieniądze mogą pracować przez kilka pokoleń! Tak właśnie wygląda formuła bogactwa.