Różnorodność ofert w biurach podróży jest coraz większa. Jesteśmy zapraszani do zwiedzania całego świata. Mamy możliwości i podróżujemy. Polacy są wszędzie, co widzimy np. w telewizji na różnego rodzaju sportowych imprezach. Bardzo wymowne są statystyki, w których odnotowuje się ciągły wzrost wyjazdów turystycznych poza granicę kraju. Fakt ten cieszy mnie, a zarazem zdumiewa. Moda na wyjazdy tłumami dotyczy zarówno turystyki zagranicznej, jak i krajowej. Np. latem tłumem nad morze, zimą tłumem w góry. Jak można wypocząć np. na plaży, gdzie zaludnienie jest większe niż w Chinach? Przykłady można by mnożyć bez końca. Popularność niektórych miejscowości powinna zniechęcać, bo wiadomo jak będzie.
Są na szczęście miejsca, i takie preferuję, gdzie w odosobnieniu można przebywać cały dzień. Natknięcie się na drugiego człowieka jest prawie niemożliwe. Jest wtedy czas na relaks i oderwanie się od codzienności. W takich warunkach można naprawdę wypocząć. Oczywiście decydując się na wybraną formę wypoczynku, należy odpowiednio się wyposażyć. W zależności od upodobań, zainteresowań lub hobby. Niemieccy turyści odwiedzający Warmię i Mazury wiedzą, jak się przygotować i korzystać z uroków przyrody. Często na ich samochodach widzimy przypięte rowery.
Idealnym miejscem z dużym wachlarzem możliwości jest Warmia i Mazury. Region, którego zazdrości nam cały kontynent i nie tylko. To „Zielone Płuca Polski i Europy”. Przepiękny polodowcowy krajobraz, porośnięty różnorodną roślinnością, zamieszkały przez wiele gatunków ptaków i zwierząt. To kraina podzielona rzeczkami i strumykami, które niejednokrotnie wpadają lub przepływają przez tysiące jezior. Wyraźnie zauważymy dużą ilość lasów, a w nich wiele rezerwatów przyrody i ostoi zwierzyny. Zachowując się odpowiednio, niejednokrotnie spotkamy tych mieszkańców podczas spaceru lub jazdy rowerem. Przebywanie w naturalnym środowisku dostarczy wielu nowych wrażeń i doświadczeń. Wszystkie nasze zmysły będą miały co robić.
Przebywanie w Olsztynie na Świętej Warmii można urozmaicić zwiedzaniem jej zabytków, zamków, bazylik i kościołów.
Miejsca te dosłownie są kopalnią skarbów wiedzy i kultury minionych stuleci. Z historii regionu poznamy dużą grupę słynnych postaci działających i rozsławiających Warmię i Polskę na świecie. Pozostały po nich pamiątki w muzeach, które nigdzie indziej nie są dostępne. Słynni mieszkańcy Warmii to np. Mikołaj Kopernik — astronom, Maria Ziętara Malewska — poetka warmińska, Erich Mendelsohn — architekt, Bogumił Linka — działacz, Walenty Barczewski — historyk, pisarz; Feliks Nowowiejski — kompozytor, dyrygent; Regina Protmann — błogosławiona zakonnica, Krzysztof Celestyn Mrongowiusz — orędownik polskości... i bardzo dużo innych postaci.
W Olsztynie i okolicy odbywa się wiele różnorodnych imprez. Do najciekawszych można zaliczyć:
„Kortowiadę” — juwenalia połączone z występami czołowych polskich zespołów muzycznych i kapel.
„OLA” — Olsztyńskie Lato Artystyczne.
Olsztyńskie Noce Bluesowe.
Warmiński Jarmark Świąteczny.
Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję".
„Piknik Country” w Mrągowie.
Coroczna Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem.
Przedstawienie wszystkich atrakcji jest niemożliwe, ponieważ oprócz corocznie kontynuowanych powstają nowe, równie ciekawe, urozmaicając wszystkie miesiące roku.
Zobacz, jak dużą i wielogatunkową ofertę ma Warmia. Zastanów się, jak ciekawie i pięknie można spędzić czas w weekend lub na urlopie. Poznaj swój kraj w myśl porzekadła „cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”. „Zielone Płuca Polski” czekają na Ciebie.