Linie lotnicze rozpoczęły nabór kandydatek na stewardesy. Dziś oprócz wyglądu, niekiedy odpowiedniego wieku ( w przedziale 19-30 lat) i wzrostu liczą się też wysokie kwalifikacje. Jako podstawowe wymagania linie podają umiejętność pływania oraz mówienia w co najmniej dwóch językach obcych. Zainteresowane osoby czeka jednak nie lada przeprawa, nim przyjdzie im ubrać mundurek w barwach danego przewoźnika. Panie i panowie muszą wykazać się odpowiednimi cechami charakteru. Powinny być to osoby rozważne, pewne siebie i opanowane, dzięki którym pasażerowie będą czuli się bezpiecznie. Wszelkie umiejętności, predyspozycje i kwalifikacje sprawdzają specjalnie przygotowane do tego celu testy. W Centralwings rekrutacja odbywa się w sześciu etapach i obejmuje m.in. badania lekarskie oraz testy językowe i psychologiczne.Wszystko po to, by dokonać jak najlepszej selekcji. Później już tylko szkolenia i można przystępować do pracy – wszystkie lotniska są nasze.
Przewoźnicy potrzebują teraz więcej pracowników niż kiedykolwiek. Ma to związek z prężnie rozwijającą się branżą transportu lotniczego w Polsce i w całej Europie. Wszędzie tam, gdzie powstają nowe bazy zatrudnionych zostanie co najmniej kilkudziesięciu pracowników. Oferuje im się atrakcyjną ścieżkę awansu zawodowego – na szefa pokładu lub instruktora, oraz najczęściej pensję przekraczającą średnią krajową. Przekonania o zawrotnych kwotach należy wrzucić do lamusa. Mitem jest też przeświadczenie jakoby do obowiązków stewardesy należało jedynie witanie podróżnych z uśmiechem na twarzy i podawanie im posiłków. Wbrew pozorom, stewardesy odpowiedzialne są głównie za bezpieczeństwo swoich podopiecznych. Znajomość procedur bezpieczeństwa jest skrupulatnie sprawdzana przed każdym lotem. Jeśli pracownik nie zna też dodatkowych informacji na temat miejsca docelowego podróży, to może zostać odsunięty od lotu. Czynności te należą do standardowych procedur związanych z przygotowaniem załogi do lotu.
Co jeszcze przyszła stewardesa o zawodzie wiedzieć powinna? Praca dotyczy ok 900 godzin w roku (110 godzin tygodniowo), zazwyczaj dwóch lotów dziennie. Ponadto zdarzają się także dyżury telefoniczne i nagłe przypadki, wymagające od stewardesy niezwłocznego zjawienia się na lotnisku.
I ostatni element: elegancja. Schludny wygląd, poddany ściśle sprecyzowanym regułom (żadnych tatuaży, krzykliwego makijażu, części garderoby własnej) obowiązuje już podczas szkolenia. Piękno, styl i elegancja stewardes od wielu lat uznawane jest za najlepszą wizytówkę linii lotniczych.