Wyciągana wylewka, rozwiązanie tylko w bateriach stojących. Wylewka połączona jest z baterią za pomocą węża. Zasięg wyciąganej wylewki wynosi od 50 cm do 100 cm. Dzięki takiej baterii bez trudu napełnisz naczynia znajdujące się poza zlewozmywakiem, spłuczesz osad z boków zlewozmywaka, napełnisz wysokie naczynia, które nie zmieściły by się pod niską baterią.
W większości baterii z wyciąganą wylewką jest zamontowany przełącznik zmiany strumienia ze zwykłego na prysznicowy.
Główną wadą wskazywaną przez użytkowników jest możliwość łatwego uszkodzenia węża i wylewki, jeżeli traktuje się je bez należytej ostrożności, szarpiąc zbyt mocno.
Perlator to rodzaj wylewki lub końcówki kranu, który zwiększa optycznie strumień wody poprzez znaczne jej napowietrzenie. Dokładnie jest to sitko o bardzo drobnych oczkach, który sprawia, że strumień wody jest "miękki", nie rozchlapuje się. Woda nie odbija się od powierzchni zmywanych naczyń, tylko delikatnie opływa je. Dzięki perlatorowi można zaoszczędzić nawet do 50% wody. Minusem tego rozwiązania jest dłuższe napełnianie naczyń :) No i od czasu do czasu należy go wykręcić i oczyścić (szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z bardzo zakamienioną wodą).
Baterie wyposażone w termostatposiadają dwa pokrętła:
- do ustawienia natężenia strumienia wody,
- do ustawienia temperatury, która jest niezależna od ciśnienia wody.
To rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie wody i chroni przed poparzeniem dzięki wbudowanej blokadzie bezpieczeństwa. Nie pozwala ona włączyć przypadkowo wody powyżej temperatury 38°C. Jak działa? Jeżeli odkręcasz wodę, to zazwyczaj musisz chwilę poczekać, zanim popłynie cieplejsza woda (czasem krócej, częściej dłużej). Tutaj woda nie popłynie, dopóki nie osiągnie żądanej przez Ciebie temperatury. Nie pozwala na to specjalna blokada zainstalowana w baterii.
Do baterii, które pozwolą Tobie na dodatkowe oszczędności wody należą baterie bezdotykowe (na fotokomórkę). Działają tylko wtedy, gdy podstawimy ręce pod wylewkę. Niezbędne tu będzie bateria 6,9 lub 12V lub podłączenie do prądu, która zasila baterię. Zazwyczaj w takiej baterii temperaturę i siłę strumienia ustawia się podczas montażu i są one stałe przez cały czas. Decydując się na taką baterię zwróć uwagę czy istnieje jakakolwiek możliwość samodzielnej zmiany ustawień (na panelu sterowania, pod baterią czy na wylewce), inaczej będziesz miała wodę zawsze o określonej temperaturze, bez względu na to, jaka Ci jest potrzebna.
Ciekawostką są baterie sterowane elektronicznie (na pilota). Zanim ją włączysz możesz ustawić wszystko – temperaturę, moc strumienia wody itp. Pilot może zapamiętać wybrane wartości i za każdym razem włączając taką baterię będziesz miała taką samą temperaturę i wielkość strumienia.
Przycisk Eko wykorzystywany w wielu innych urządzeniach elektrycznych zawędrował także do baterii. Przycisk ten ogranicza wypływ wody, pozwalając Tobie korzystać w sposób racjonalny z wody. Po jego wciśnięciu „dawkuje” wypływ wody w odpowiednim strumieniu i odpowiedniej temperaturze. Blokada pozwala na zmniejszenie strumienia od 40-50%, co przydaje się szczególnie przy myciu rąk, gdzie nie potrzebny jest zbyt duży strumień wody. Przycisk wraca do swojego pierwotnego ustawienia po każdym użyciu.