Wybór feralnej może sprawić, że poranna kawa będzie dobudzać nas po nieprzespanej nocy związanej z hałasem wydobywającym się z pobliskiego transformatora. Dzieci zaś zamiast być w szkole, będą bawić się w ogrodzie z powodu braku dostępu do komunikacji publicznej, a tacie właśnie popsuł się samochód...
W przypadku szukania odpowiedniej działki powinniśmy zdać się w zupełności na siebie. Doradca z biura nieruchomości pomoże nam w dotarciu do właścicieli działek, którzy spełniają w jakimś stopniu nasze wymagania, ale nie odkryje przed nami wszystkich kart danego terenu, na którym miałoby się rozpocząć budowanie domu pod klucz. Warto zdać się na siebie i sprawdzić kilka informacji.
1. Rozmiar działki nie powinien być mniejszy niż 700 m2 dla jednorodzinnego domu wolnostojącego. Jeżeli planujemy założyć ogród, działka nie może być węższa niż 16-17 m2.
2. Sprawdzić, w jakim stopniu teren jest uzbrojony i jakie są możliwości wykonania ewentualnych przyłączy.
3. Zlecić badanie geotechniczne gruntu, na którym potencjalnie rozpocznie się budowa domu naszych marzeń. Najlepszy jest piasek, najgorszy torf.
4. Parametry działki – czy teren jest zalewowy bądź osuwiskowy? Jakie jest nachylenie i ukształtowanie terenu?
5. Granice działki skontrolować w mapce ewidencyjnej w starostwie bądź urzędzie miasta. Częstokroć miedze nie pokrywają się z faktycznym podziałem.
6. Dotrzeć do miejscowego planu zagospodarowania terenu, gdzie określone są warunki dotyczące zabudowy, jaka może powstać na danej działce. Dowiemy się też, jakie plany rozbudowy dotyczą naszej okolicy.
7. W księdze wieczystej nieruchomości sprawdzić stan prawny, potencjalne obciążenie hipoteczne, przeznaczenie terenu, kto jest właścicielem bądź użytkownikiem wieczystym.
8. Warto poznać historię danej działki, aby nie być zaskoczonym, gdy natrafimy na stare instalacje lub gdy okaże się, że niegdyś było tu dzikie wysypisko śmieci.
9. Sąsiedztwo bliższe i dalsze może być dokuczliwe, szczególnie gdy wiąże się to z nieprzyjemnym zapachem, hałasem i wzmożonym ruchem ulicznym. Zorientujmy się, zanim podejmiemy decyzję.
10. Dojazd do danej działki budowlanej może odbywać się poprzez prywatną drogę. Sprawdźmy to.
11. Jeżeli nasz dom znajduje się w oddaleniu od miejsca pracy bądź szkoły naszych dzieci, warto sprawdzić, czy nie ma problemu z dostępem do komunikacji miejskiej.
12. Hałas dobiegający z urządzenia znajdującego się nieopodal działki lub hurtowni może być niezauważalny w ciągu dnia. Nocą może być nie do wytrzymania.
13. Działka może spełniać wszystkie wymagania formalne, lecz najważniejsze jest, abyśmy czuli, że możemy tam spędzić resztę swojego życia.