Są wnętrza pomieszczeń które od razu zachwycają swoim wystrojem.  Do których wchodzącym gościom zapiera dech w piersiach. Przepiękne meble można zobaczyć w muzech Luwru w Paryżu czy Wersalu.

Data dodania: 2011-12-21

Wyświetleń: 1275

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zdarza się, że wystruj wnętrz pięknych domów można podziwiać przez długie godziny. Niegdyś najwyższej klasy luksusowe meble dostępne były jedynie na dworach francuskich, włoskich, angielskich. Dziś przepięknie wystrojone wnętrza każdy może zobaczyć w muzeum.

Takie są właśnie meble w stylu Charlesa Andre Boulle. Tworzone we Francji w XVII i XVIII wieku charakteryzują się przepięknymi zdobieniami z cyzelowanej blachy mosiężnej i szylkretu. Przedstawione są na nich scenki ukazujące ludzi, zwierzęta, maszkarony i rośliny. Wszystko wspaniale razem połączone i wypełnione masą szylkretową. Połączenie blachy mosiężnej i szylkrety nosi swoją nazwę zwaną markieterią. Występuje ona w dwóch typach. Układ ze wzorem mosiężnym na szylkretowym tle nosi nazwę premiere-partie, zaś szylkretowych motywów na mosiężnym tle contre-partie.

Charakteryzując ekskluzywne meble boulle nie sposób pominąć sylwetki twórcy tego wspaniałego kierunku w meblarstwie mianowicie Charlesa Andre Boulle. Był on francuskim ebenistą, który zyskał sławę już w wieku 30 lat zostając nadwornym stolarzem króla Francji Ludwika XIV. Został on wtedy przedstawiony jako najzręczniejszy człowiek w swoim fachu w Paryżu. Przez lata projektował i wykonywał najwspanialsze meble dla króla Francji.  W 1720r. większość z jego kolekcji dzieł sztuki została zniszczona w pożarze. Siedemdziesięciokilkuletni wówczas Boulle odbudował swój warsztat i kierował nim aż do śmierci. Zmarł w 1732 roku w Paryżu.

Nawet najprostsze meble przez niego wykonywane odznaczają się dostojeństwem i bogatymi zdobieniami całkowicie innowacyjnymi  tamtej epoce. Pewne scenki przedstawione na meblach mają tyle szczegółów, że można je oglądać przez dłuższy czas. W Luwrze znajduje się wspaniała szafa wykonana przez niego, z drzwiami pokrytymi markieterią przedstawiającą kwiaty w wazonach, a w Wersalu - kabinet wykonany do sypialni Ludwika XIV, ozdobiony wizerunkiem wielobarwnej papugi.

Renowacja mebli boulle nie jest prosta. Meble są z reguły w złym stanie przykryte śniedzią i zabrudzone. Zwykle można zobaczyć tylko część markieterii pokrywającej te wspaniałe luksusowe meble. Na szczęście przy wysiłku i pracy można przywrócić im dawny blask.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena