Praca przy drewnie nie byłaby możliwa bez zastosowania szeregu wyspecjalizowanych narzędzi. Drewno jako surowiec nie jest nazbyt twardy, jednak jego cięcie wymga zastosowania specjalistycznego osprzętu.

Data dodania: 2011-12-19

Wyświetleń: 1550

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przy małej ilości prac stosuje się tradycyjne narzędzia ręczne, takie jak piły, siekiery czy ręczne wyrzynarki, które nie są  zbyt efektywne. Jednak kiedy praca przy drewnie odbywa się w zakładzie solarskim, tam użytkowane są specjalistyczne narzędzia, które nie ulegają awaryjności, mają wysoką moc i potrafią pracować cały dzień bez przerwy,  pozwalając tym samym na masową produkcję wyrobów z drewna. Wśród tych maszyn oraz narzędzi wyróżnia się piły elektryczne, piły większych gabarytów umożliwiających cięcie wielkich powierzchni drewna, strugi, elektryczne wyrzynarki, frezarki oraz inne.

Strugi są narzędziami stolarskimi zaliczanymi do elektronarzędzi. Ich określenie wywodzi się z materiału pobocznego, jaki uzyskiwany jest podczas pracy narzędzia. Przeznaczeniem urządzenia jest struganie drewna, w celu wykonania żłobień w drewnie. Często mają one charakter dekoracyjny, jednak czasami wykonywane są one pod umożliwienie montażu mebli z drewna. Nie są one wielkich rozmiarów. Mieszą się w dłoni stolarza, praca z nimi przebiega szybko.

Frezarki do drewna natomiast umożliwiają obróbkę. Pozwalają one na zmianę kształtu materiału. Drewno poddawane pracy frezarki może przekształcić się z kwadratu w okrąg, czy za jej pomocą można wyrzeźbić duże gabarytowo elementy w drewnie. Praca tych urządzeń jest niezbędna i nie sposób jej zastąpić większymi, w pełni zautomatyzowanymi maszynami stolarskimi, które mogłyby być sterowane numerycznie.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena