W tym tekście chciałbym pokrótce opisać tą metodę, wymieniając zarówno jest wady jak i zalety.
Zalety:
Brak konieczności wcześniejszego nagrzewania, aby palnik mógł rozpocząć swoją pracę. Osiągając szybkości aż do 500IPM, cięcie plazmą jest w stanie konkurować z przecinarkami laserowymi, zależnie od typu części.
Cięcie przy pomocy plazmy daje szerokie pole manewru w zakresie przecinania i obróbki materiału. Przecinarki plazmowe mogą bardzo efektywnie przecinać wszelkie rodzaje metalu grube nawet na 6 cali.
Ta metoda jest bardzo precyzyjna. Pozwala (w zestawieniu z nowoczesnym oprogramowaniem) na cięcie z chirurgiczną precyzją, co wyklucza konieczność dokonywania jakichkolwiek poprawek.
Wady:
Plazma nagrzewa obrabiany materiał i przy tym utwardza brzegi przecinanego materiału.
Przecinarki plazmowe są kosztowne. Aby móc korzystać z benefitów w pełni funkcjonalnej przecinarki plazmowej, musimy liczyć się z wyłożeniem nie małych sum pieniędzy.
Suma summarum cięcie plazmą jest doskonałą, bardzo efektywną metodą na przecinanie metali i nie dziwi wcale fakt, że wciąż (mimo rozwoju technik laserowych) utrzymuje się na rynku przemysłowym, a wady nie przeszkadzają w typowych zadanich przecinania materiałów. Z czasem prawdopodobnie zostanie wyparta przez rozwijającą się technikę, wykorzystującą laser, jednakże na ten moment jeszcze przez następne kilka lat z pewnością ta technika będzie wciąż cieszyła się popularnością i daleko jej do stania się przeżytkiem.