Wiele osób zadaje mi pytania na różnych blogach i forach dyskusyjnych, jako że tematyką linuxa zajmuje się już kilka lat - jaki linux najlepszy jest na serwer internetowy do podziału pasma ? Otóż prawda jest taka, że każdy się nadaje. Ważne jest abyś znał daną dystrybucję i umiał poruszać się po jej...

Data dodania: 2007-10-27

Wyświetleń: 10008

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wiele osób zadaje mi pytania na różnych blogach i forach dyskusyjnych, jako że tematyką linuxa zajmuje się już kilka lat - jaki linux najlepszy jest na serwer internetowy do podziału pasma ? Otóż prawda jest taka, że każdy się nadaje. Ważne jest abyś znał daną dystrybucję i umiał poruszać się po jej katalogach i plikach konfiguracyjnych. Bardzo ważnym elementem jest także jej stabilność i dbałość o bezpieczeństwo. Moją ulubioną dystrybucją dla zastosowań serwerowych jest Slackware linux.
Dlaczego ?
Przede wszystkim jest to najstarsza dystrybucja, w której nie liczy się najnowsze oprogramowanie, a dbałość o bezpieczeństwo i zgodność pakietów. Także konstrukcja paczek Slackware sprawia, że wraz z instalacją jakiegoś oprogramowania nie tworzy się setki zależności co w efekcie prowadzi do instalacji zbędnego softu jak chociażby środowiska graficzne. Jest to dystrybucja bardzo elastyczna co dla jednych jest zaletą, a dla innych wadą. Jeśli słabo znasz się na linuxie łatwo jest tu coś popsuć ale też można go skonfigurować dokładnie jak sobie tego życzysz. Dokładny opis instalacji poszczególnych serwerów i innych przydatnych elementów znajdziesz na mojej stronie domowej Serwery Linux. Oczywiście wszystkie opisy zrobione są pod kontem Slackware. Kolejnym czynnikiem nie mniej ważnym przy wyborze dystrybucji jest możliwość aktualizacji pakietów. Niestety ale istnieją dystrybucje linuxa, które praktycznie nie da się aktualizować, dużo prościej jest zainstalować nową wersję danej dystrybucji niż zaktualizować jej oprogramowanie, które najczęściej tworzy zależności między pakietowe i w efekcie aktualizacja jednego pakietu wymusza aktualizację połowy systemu. W Slackware aktualizacje można ustawić automatycznie z pominięciem pakietów, których aktualizować nie chcesz jak np. kernel z nałożonymi poprzez Ciebie patchami. System np. raz na dobę sprawdza na repozytoriach czy nie ma aktualizacji, a gdy takie się znajdą pobiera i uaktualnia paczki automatycznie. Oczywiście żadne pliki konfiguracyjne nie są tu nadpisywane. Sam administruje serwerami, które działają w sieci już kilka lat i nigdy nie wystąpiły z nimi żadne problemy po dokonaniu aktualizacji. Jeżeli posiadasz jakieś pytania związane z tym artykułem lub inne związane z tematyką sieci i linuxa, zapraszam Ciebie na forum Linux, na którym odpowiadam na pytania i udzielam porad użytkownikom.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena