Karpacz jest miastem, znajdującym się w województwie dolnośląskim. Położone jest na wysokości od 480 do 885 m n.p.m., u podnóża Śnieżki, w dolinie rzeki Łomnicy.
Oferuje nie tylko możliwość uprawiania popularnych sportów zimowych, jak np. narciarstwo, ale również posiada bogaty wachlarz turystyki górskiej i krajobrazowej. Posiada również liczną bazę noclegową (ok. 11 tys. miejsc noclegowych) i restauracyjno-wyżywieniową.
1. Śnieżka
Pierwszym obiektem turystycznym, na który chciałbym zwrócić uwagę jest, Śnieżka (1602 m n.p.m), która jest najwyższym szczytem w Karkonoszach i jednocześnie w całych Sudetach.
Ze szczytu można podziwiać wspaniałe panoramy. Widoczność przy sprzyjających warunkach przekracza 200 km. Jest tłumnie odwiedzana w okresie letnim, rzadziej zimą za względu na warunki atmosferyczne, które utrudniają jej zdobycie. Na szczycie Śnieżki na przestrzeni lat zbudowano kilka obiektów służących obsłudze ruchu turystycznego, kultowi religijnemu, jak również obserwacjom meteorologicznym.
Na wierzchołku stoi kaplica św. Wawrzyńca z 1665 r. - patrona przewodników, Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW w kształcie charakterystycznych spodków i nieczynne schronisko czeskie.
W Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym, znajduje się ekspozycja urządzeń meteorologicznych, którą można zwiedzić, jak również i całe obserwatorium.
2. Skocznia narciarska - Orlinek
Orlinek jest to skocznia narciarska w Karpaczu o punkcie konstrukcyjnym K85. Nazwa skoczni pochodzi od istniejącej w Karpaczu w latach 1945-1946 Szkoły Orląt. Nosi ona imię byłego skoczka polskiego - Stanisława Marusarza. Orlinek jest miejscem zawodów o randze ogólnopolskiej. Rekordzistą skoczni, jest znakomity polski skoczek narciarski - Adam Małysz. Jego rekord został ustalony w 29 stycznia w 2004 roku - wynosi 94,5 m.
3. Tor saneczkowy "Kolorowa"
Rynna saneczkowa Kolorowa jest jedną z ciekawszych atrakcji dla młodszych turystów odwiedzających Karpacz, ale również osoby starsze mogą się wspaniale bawić na torze. Letni tor saneczkowy Kolorowa posiada długość zjazdu 1060m., a czas trwania przejazdu to około 5-7 minut. Wózki zjeżdżają z maksymalną prędkością 30-35 km/h. Wyposażone są w hamulce odśrodkowy oraz ręczny pozwalający dowolnie regulować prędkość zjazdu. Wózkiem może zjeżdżać jedna lub dwie osoby.
Tor nie posiada ograniczeń wiekowych, dlatego może być wspaniałą atrakcją dla całej rodziny, pozwalającą miło spędzić wspólny wypoczynek w Karpaczu.
4. Muzeum Zabawek
Muzeum Zabawek jest jedną z największych atrakcji Karpacza. Muzeum posiada zbiór, który liczy ponad 2 tysiące eksponatów (powstałych na przestrzeni 200 lat). Najliczniejszą część ekspozycji stanowi podarowana Karpaczowi kolekcja Henryka Tomaszewskiego. Zgromadzone zabawki prezentowane są w gablotach, zaprojektowanych i ręcznie malowanych przez Kazimierza Wiśniaka.
5. Świątynia Wang
Kościół Górski Naszego Zbawiciela znany powszechnie jako Kościół Wang lub Świątynia Wang. Konstrukcja kościoła wykonana jest bez użycia gwoździ, wszystkie połączenia zrealizowano przy pomocy drewnianych złączy cieslarskich. Wnętrze świątyni ozdobione jest oryginalnymi zdobieniami i rzeźbami. Bryła obiektu podczas prac konserwatorskich, zgodnie z XIX-wiecznymi trendami konserwatorskimi, uległa znacznej rozbudowie. Dobudowano też wysoką kamienną dzwonnicę, która chroni drewnianą świątynię przed wiatrem znad Śnieżki.
Świątynia Wang powstała na przełomie XII wieku nad jeziorem Vang w południowej Norwegii. Do Karpacza trafiła dzięki hr. von Reden z pobliskiego Bukowca w XIX wieku. Część elementów jest oryginalna, pozostałe są wiernymi kopiami wykonanymi przez okolicznych rzemieślników.
Świątynia Wang jest kościołem miejscowej parafii ewangelickiej. Stanowi również jedną z największych atrakcji turystycznych Karpacza.
6. Zapora na Łomnicy
Zapora na Łomnicy to półkolista tama, z pięcioma przelewami, na rzece Łomnica, w Karpaczu. Powstała w latach 1910-1915. Zapora została zbudowana po katastrofalnej w skutkach powodzi w 1897 roku. Korona zapory (długość około 105 m.) udostępniona jest dla ruchu pieszego i prowadzi przez nią czerwony szlak turystyczny.
7. Anomalia grawitacyjna w Karpaczu
Jest to zjawisko rejestrowane w Karpaczu Górnym na ul. Strażackiej. Polega na pozornym przemieszczaniu się obiektów kolistych i cieczy po szosie w kierunku szczytu wzniesienia. Zjawisko jest przykładem złudzenia optycznego, jednak część badaczy uznaje to za rzeczywistą anomalię i wierzy, że w tym miejscu przyciąganie ziemskie jest o 4% słabsze.