Coraz częściej seriale telewizyjne są tworzone po to, by szerzyć kulturę, pokonywać lęki i stereotypy, a także różnice światopoglądowe. Seriale są przedmiotem badań psychologów i socjologów, naukowcy przyglądają się ich wpływowi na poszczególne pokolenia dorosłych i dzieci, które często wzorują się na konkretnych bohaterach seriali fabularnych, czy animowanych. Większość ludzi ma na swoim koncie fascynację jakimś serialem telewizyjnym, nic dziwnego - żyjemy w świecie owładniętym mediami... Bywa, że nawet rytm dnia jest podporządkowany emisji danego serialu, staramy się wrócić wcześniej do domu, by zdążyć na najnowszy odcinek telenoweli, której bohaterowie z jakiś powodów stali się nam po prostu bliscy... Seriale można podzielić na trzy podstawowe grupy, będą to: seriale dokumentalne, seriale animowane oraz seriale fabularne.
Seriale dokumentalne, to produkcje przedstawiające prawdziwe realia życia społecznego danej grupy, tutaj historie są autentyczne a nie reżyserowane, bohaterowie to ludzie z krwi i kości, a nie aktorzy odgrywający swoje role. Przykładem serialu dokumentalnego polskiej produkcji jest „Kochaj mnie”, telenowela ta była nadawana od roku 2002 do 2007 i przybliżyła Polakom problemy z jakimi borykają się dzieci w domach dziecka, dotknęła trudnej tematyki rodzin patologicznych, a także pokazała niezwykle złożony proces jakim jest adopcja. Podobne seriale dokumentalne, to „Pierwszy krzyk” czy „Szpital Dzieciątka Jezus”.
Seriale animowane, to głównie produkcje dedykowane najmłodszym widzom, bajki dla dzieci nadawane w niedługich odcinkach umożliwiających maluchom odbiór odpowiednich dla nich treści, przykładowe tytuły, to „Miś Uszatek”, „Bolek i Lolek”, czy „Pszczółka Maja”, a także cała gama seriali Disneya, które można nawet oglądać na specjalnym Disney channel. Seriale animowane, to także rozrywka dla młodzieży i widzów dorosłych, dla których powstają takie pozycje jak South Park, czy Simpsonowie.
Seriale fabularne można podzielić na trzy kategorie; Pierwsza z nich obejmuje historie bohaterów, których losy są opowiedziane chronologicznie, a więc jako widzowie stajemy się świadkami dojrzewania postaci, przykładem takiego serialu jest „Dom”, a także „Polskie Drogi”. Druga kategoria seriali fabularnych to takie, które posiadają motyw przewodni ale każdy odcinek jest odrębną historią z innymi bohaterami, jak na przykład w Dekalogu Krzysztofa Kieślowskiego. Trzecia kategoria, to seriale gdzie występują ci sami bohaterowie, jednak akcja następujących po sobie odcinków nie jest kontynuacją poprzedniego, choć oczywiście wpisana jest w podobne realia, tutaj odpowiednim przykładem będzie cieszący się niesłabnącą popularnością serial „Stawka większa niż życie”.
Gatunki seriali telewizyjnych
Badania opinii publicznej umożliwiają poznanie gustów odbiorców telewizyjnych i co za tym idzie, produkcję takich seriali, które będą cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Oczywiście sondaże są przeprowadzane na rożnych grupach społecznych i wiekowych, stąd też produkcja danego serialu jest nastawiona na odbiór wśród odpowiedniej grupy docelowej. Bez wątpienia trzy najbardziej popularne gatunki seriali to komedia, kryminał i obyczaj. Obok nich wymienić należy seriale science fiction i fantasy, a także historie wojenne i szpiegowskie. Komedie, które cieszą się ogromną popularnością często kręcone są w formie tak zwanych sitcom'ów, takich jak „Świat według Bundych”, czy „Przyjaciele”, gdzie charakterystyczne jest to, że akcja rozgrywa się przeważnie w jednym pomieszczeniu i polega na rozmowach bohaterów, gagach słownych i sytuacyjnych.
Seriale – zabawa, rozrywka, edukacja
Jak widać, seriale telewizyjne to nie tylko zabawa i rozrywka, ale wiele z nich może pełnić funkcję edukacyjną i światopoglądową. Wspomniane wcześniej seriale dokumentalne poruszają bardzo ważne problemy społeczne i nierzadko przełamują tabu, ukazując prawdziwe oblicze takich zagadnień jak adopcja, choroby, alkoholizm, a nawet śmierć. Mając dostęp do telewizji satelitarnej czy kanałów takich jak comedy central nie musimy ograniczać się jedynie do polskich seriali, choć i wśród rodzimych produkcji wiele zasługuje na uwagę... Ciekawostką jest na przykład to, że serial „Ojciec Mateusz” z Arturem Żmijewskim w roli głównej, przyczynił się do rozkwitu turystyki w Sandomierzu! Jest to rodzaj tak zwanej turystyki filmowej, gdzie odbiorcy pragną udać się do miejsc, w których powstawał czy powstaje ich ulubiony serial i zwiedzać miasto śladami bohaterów.