Telewizja - jedni nie wyobrażają sobie dnia bez ulubionego serialu, drudzy traktują włączony telewizor jak tło dla toczącego się w domu, rodzinnego życia, jeszcze inni potrzebują jej by śledzić wiadomości gospodarcze i polityczne.

Data dodania: 2011-05-30

Wyświetleń: 1467

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jedno jest pewne – telewizja stała się nieodłączną częścią życia społecznego. Już od najmłodszych lat zapoznajemy się z bohaterami kreskówek i filmów dziecięcych, niektórzy z nich rosną razem z nami i stają się wręcz symbolem dla całego pokolenia naszych rówieśników. Zjawisko to nie byłoby niepokojące gdyby nie fakt, że niektórzy rodzice nie kontrolują tego co oglądają ich pociechy, a wiadomo, że program telewizyjny składa się z różnych pozycji i nie wszystkie są przeznaczone dla dzieci. Często też pojawia się pytanie, czy i kiedy pozwolić maluchowi na telewizję?

Edukacyjna rola mediów

Telewizja może bawić i uczyćTak, dzieci powinny mieć możliwość oglądania telewizji, ponieważ ma ona korzystny wpływ na rozwój dziecka i pozwala mu odnaleźć się wśród kolegów i koleżanek, którzy nierzadko inicjują swoje zabawy w oparciu o historie widziane w bajkach i filmach animowanych. Istnieje jednak wiele warunków, które należy spełnić, by programy telewizyjne faktycznie przynosiły dobry skutek. Nie powinniśmy traktować telewizji jak elektronicznej niani, choć niestety wielu rodziców popełnia ten błąd. Bywa też, że czas jaki dziecko spędza przed ekranem jest dla nas jedyną szansą na odpoczynek, warto jednak mieć kontrolę nad tym co ogląda i nie pozwalać, by bierne siedzenie na kanapie zastępowało gry i zabawy na świeżym powietrzu. Całkowite ograniczenie dziecku dostępu do telewizji, może spowodować, że będzie się czuło wyobcowane w swoim środowisku, a tym samy gorsze, co może prowadzić do narastania w młodym człowieku kompleksów, a nawet poważnych fobii społecznych. Cała sztuka polega na tym, by pokazać dziecku wiele innych, atrakcyjnych form czerpania informacji i wiedzy o życiu, rozbudzić w nim ciekawość świata i zachęcać do rozwijania swoich zainteresowań na wielu płaszczyznach. Zadbajmy o to, by maluch miał dostęp do odpowiednich dla jego wieku książek, to ważne by najpierw poznawał bohaterów literatury dziecięcej czytając, a dopiero później oglądał bajki dla dzieci, inaczej uśpimy w nim chęć czytania, która jest najważniejszym elementem w procesie edukacji i rozwoju dziecka.

Od kiedy dziecko może oglądać telewizję?

Kontroluj czas jaki dziecko spędza przed TVDopiero dwuletnie dzieci powinny zaczynać przygodę z kolorowymi bohaterami szklanego ekranu. Wcześniej nie jest nawet wskazane, by dorośli oglądali telewizję przy maluchu, gdyż jak dowodzą badania, nawet wówczas gdy przysłowiowo „tylko leci ona w tle”, dorośli poświęcają mniej uwagi dziecku, a dziecko nie jest w stanie skupić się na zabawie. Mówiąc wprost dochodzi do rozluźnienia więzi pomiędzy członkami rodziny oraz pogłębia się utrata koncentracji, co może doprowadzić nawet do nadpobudliwości nerwowej dziecka. Tak więc dopiero dwulatki mogą stopniowo zacząć oglądać specjalne, przeznaczone dla nich programy, które nie powinny jednak trwać dłużej niż 20 minut. Czas trwania bajek wydłuża się wraz z wiekiem dziecka i tak, czterolatkowi możemy już pozwolić na spędzenie 30 minut przed telewizorem, a pięciolatkowi jednej godziny z tym, że w dwóch etapach, na przykład wybierając poranny program dla dzieci oraz wieczorynkę. Dziecko sześcioletnie może już obejrzeć fabularyzowaną bajkę a także wykazać zainteresowanie programami przyrodniczymi. Pierwsze klasy szkoły podstawowej, to intensywny rozwój psychiczny i intelektualny małego człowieka, szybko zmieniają się jego zainteresowania i poszerza zakres wiedzy, dlatego warto zaszczepić go chęcią poznawania świata właśnie poprzez telewizję edukacyjną. Telewizja satelitarna umożliwia dostęp do takich programów jak Discovery, National Geographic czy Animal Planet, warto więc wybrać coś odpowiedniego dla młodego widza.

Telewizja okiem pedagoga

Pobudzaj wyobraźnię dzieckaSpecjaliści uważają, że nie należy separować dziecka od telewizji ale trzeba nauczyć go mądrego korzystania z niej i wybierania rzeczy, które są dla nas interesujące. Dobrze dobrany przez rodziców i opiekunów program telewizyjny sprzyja rozwojowi dziecka, ale wymaga czujności ze strony dorosłych, którzy powinni kontrolować czas spędzany przed telewizorem, tłumaczyć trudne i niezrozumiałe dla dziecka sceny i reagować gdy wzbudzają w dziecku negatywne emocje. Ponadto, ważne jest by ćwiczyć wyobraźnię i umiejętność kreatywnego myślenia, na przykład poprzez zachęcanie malucha do wymyślenia nowego bohatera jego ulubionej bajki czy narysowanie innego jej zakończenia. Psychologowie zwracają także uwagę na to, by dzieci nie oglądały bajek tuż przed snem, zwłaszcza takich, które pobudzają wyobraźnię, gdy może się to przyczynić do trudności z zasypianiem czy wywołać koszmary senne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena