Wielu rodziców spotyka się z problemem jakim jest obgryzanie paznokci u dzieci. Warto jest zadbać o to, aby wygasić  takie zachowanie w zalążku, ponieważ z upływem czasu zyskuje na sile. Należy przy tym uważać, aby unikać działań, które przynoszą odwrotny skutek od zamierzonego - wzmacniają obgryzanie...

Data dodania: 2011-05-09

Wyświetleń: 2044

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

O obgryzaniu paznokci

Obgryzanie paznokci jest dość popularnym nawykiem i to na tyle, że zachowanie to zyskało swoje medyczne określenie – onychofagia (z greckiego: onycho – paznokieć, phagia – jeść). Badania wykazały, że około 25% dorosłych osób obgryza paznokcie a w przypadku 5% osób nawyk ten zostaje do końca życia. Bardzo ważne jest, aby znaleźć odpowiednie sposoby na obgryzanie paznokci zarówno w młodym wieku jak i dorosłym życiu, ponieważ powrzechnie uważa się, ze dłonie są naszą wizytówką a ich nieodpowiedni wygląd może być przyczyną wstydu i złego samopoczucia w dorosłym zyciu.

Dlaczego dziecko obgryza paznokcie?

Głównym powodem obgryzania paznokci przez dziecko jest trudność w radzeniu sobie z lękiem. Nawyk ten nie bez powodu pojawia się najczęściej w okresie od 2 do 7 lat. Dzieje się tak, gdyż w pierwszych latach swojego życia dziecko nie rozumie czym są emocje i jak sobie z nimi radzić, a najmniej przyjemną dla niego emocją jest często występujący lęk. Obgryzanie paznokci jest często (obok nakręcania włosów na palce, machania nogami) jedną z niewielu znanym dziecku metod redukcji niepokoju. Inną jego przyczyną może być naśladowanie zachowania bliskich osób, które obgryzają paznokcie.

Czego nie wolno robić kiedy dziecko obgryza?

Jeżeli nasza pociecha zaczyna wykształcać w sobie ten nawyk, bądź stosuje go już od jakiegoś czasu powinniśmy usunąć przyczyny obgryzania paznokci, czyli źródło lęku albo osobę od której dziecko „uczy się” obgryzania, a nie powinniśmy:

Krzyczeć na dziecko

Krzyk jest czasami odruchową reakcją na nieodpowiednie zachowanie dziecka. Pamiętajmy, że najczęściej przyczyną obgryzania paznokci u dzieci jest lęk, a  kiedy krzyczymy na swojego malucha nie przyczynia się to do zwiększenia jego poczucia bezpieczeństwa.

Wyśmiewać dziecka

Bardzo złym pomysłem jest naśmiewanie się z dziecka. Młody człowiek, który nie potrafi znaleźć innego sposobu redukcji swoich negatywnych emocji nie przestanie obgryzać paznokci, kiedy dodatkowo doświadczy wstydu.

Bić dziecka

Kary cielesne nigdy nie są dobrym rozwiązaniem. Podobnie jak wyżej – bite dziecko doświadcza ogromnego lęku, który będzie musiało w jakiś sposób zredukować. Dodatkowo takie karanie może doprowadzić do problemów psychicznych w dalszym życiu.

Zwracać uwagi dziecku

Zwracanie uwagi również jest daremnym działaniem w walce z obgryzaniem paznokci. Lepszym pomysłem jest szczera rozmowa z dzieckiem na temat problemu i nauczenie innej formy redukcji lęku.

Smarować rączek gorzkimi maściami

Jak byś się poczuł gdyby odebrano Ci jedyny znany sposób redukcji emocji? No właśnie... Smarowanie rączek dziecka gorzkimi maściami i lakierami nasila poczucie niepokoju. Jeżeli koniecznie chcemy zastosować tą metodę, najpierw podsuńmy dziecku inne, zastępcze  rozwiązanie problemu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena