Wielu ludzi uczących się angielskiego często zadaje to pytanie: co jest ważniejsze - gramatyka czy umiejętność porozumiewania się? Jeśli chcemy mówić po angielsku, prostą odpowiedzią jest, że umiejętność porozumiewania się jest ważniejsza niż prawidłowa gramatyka.

Data dodania: 2011-03-28

Wyświetleń: 2082

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Głównym celem mówienia po angielsku jest przekazywanie swoich myśli i porozumiewanie się a nie unikanie błędów gramatycznych.Jednakże nie znaczy to, że poprawność gramatyczna jest nie ważna. W wielu przypadkach umiejętność komunikacji zależy od tego czy uczeń posługuje się gramatyką poprawnie. Wszystkie języki używają gramatyki do nadawania wypowiedzi określonego sensu, niektóre jednak zależą od gramatyki bardziej niż inne. Język angielski należy do języków w których gramatyka ma bardzo dużo wpływ na sens wypowiedzi. Spójrzmy na poniższe dwa zdania:
1) I like dogs.
2) I like dog.

Obydwa zdania są gramatycznie poprawne, ale ich znaczenie jest zupełnie różne. Zdanie pierwsze znaczy: "Lubię zwierzęta nazywane psami". Z drugiej strony, drugie zdanie znaczy: "Lubię psie mięso". Chociaż pomiędzy tymi zdaniami jest tylko niewielka różnica gramatyczna, powoduje ona ogromną różnicę w ich znaczeniu.

Błędy w gramatyce nie zawsze powodują problemy w zrozumieniu, ponieważ ludzie posługujący się językiem angielskim często są w stanie zrozumieć zdania zawierające błędy gramatyczne. Błędy takie jednak mogą czasem powodować, że danie będzie trudne do zrozumienia, albo jego sens zostanie zupełnie zmieniony. Dlatego też uczący się angielskiego powinni starać się mówić jak najbardziej poprawnie gramatycznie.

Drugim powodem dlaczego poprawność gramatyczna jest ważna jest to, że słaba gramatyka wywołuje wrażenie, że osoba tak mówiąca nie jest zbyt inteligentna. W wielu przypadkach ludzie oceniają inteligencje innych poprzez pryzmat jak dobrze potrafią oni używać języka. Uczniowie popełniający dużo poważnych błędów gramatycznych będą wydawać się mniej inteligentni od tych, którzy będą się posługiwać bardziej precyzyjnym angielskim.

Oczywiście, uczniowie nie powinni przejmować się jeśli czasem popełniają błędy gramatyczne. Angielscy native speakerzy zdają sobie sprawę, że nie jest łatwo dobrze nauczyć się angielskiego, dlatego też nie będą mieli złego zdania o osobie, która popełni parę błędów gramatycznych. Jednakże jeśli chcemy abyśmy byli brani serio i szanowani przez Anglików lub Amerykanów, na pewno pomoże nam jeśli nasz angielski będzie jak najbardziej poprawny.

Doszliwśmy więc do wniosku, że gramatyka angielska jest ważna. Nie oznacza to jednak, że musimy od razu sięgać po książki do gramatyki i zakuwać reguły gramatyczne na pamięć. W ten sposób można bardzo szybko zniechęcić się do nauki angielskiego. Na szczęście obecnie istnieją metody pozwalające uczyć się gramatyki angielskiej nie koncentrujące się na regułach gramatycznych. Pomagają one uczyć się poprawnej gramatyki, w czasie gdy koncentrujemy się na płynności mówienia, czyli komunikacji. Taki sposób nauki angielskiego jest najskuteczniejszy, gdyż pozwala szybko opanować umiejętność poprawnego mówienia po angielsku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena