Wygląd przyszłego domu w dużej mierze zależy od kształtu działki. Z powodu ograniczonej przestrzeni dość często trzeba dokonywać wyboru i zamiast budynku parterowego wznieść piętrowy.

Data dodania: 2011-03-18

Wyświetleń: 1955

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dokładne wymiary działki poznamy dzięki zamówieniu usługi geodety, który używając najlepszego sprzętu dokana pomiarów, korzystając ze współrzędnych pobranych z Państwowego Zasobu Geodezyjno-Kartograficznego..

Kształt zbliżony do kwadratu – to rozwiązanie idealne dla działki o każdej powierzchni. Na parceli o wymiarach np. 25x40 m, czy 28x36 m (1000 m2) łatwo usytuować nawet dom parterowy o powierzchni 150-250 m2 i szerokości 17-20 m. Na działce o wymiarach np. 16x20 m (320 m2) też można zmieścić funkcjonalny budynek, tyle, że piętrowy, o powierzchni 120-150 m2. Jednak wtedy trudno wymagać jakiegokolwiek ogrodu.

Na działkach o wymiarach np. 20x50 m czy 16x63 m (1000 m2) można, oczywiście, wybudować stosunkowo duży dom piętrowy, a nawet parterowy (najczęściej będzie usytuowany szczytem do drogi, a wejście zostanie umieszczone z boku, w dłuższej ścianie budynku). Natomiast zaprojektowanie atrakcyjnego domu, np. z podwójnym garażem albo z wejściem na działkę od strony południowej, jest naprawdę trudne.

Na działkach o szerokości 12-16 m też da się wybudować dom, ale bliźniaczy lub – za zgodą sąsiada – na granicy działki.Kształt nietypowy działki najczęściej oznacza duże kłopoty z usytuowaniem domu. Nawet, jeśli parcela jest duża (powyżej 2000 m2), ale ma kształt trójkąta czy trapezu może być trudno umieścić na niej dom z katalogu. Nietypowe działki zwykle są, bowiem narożne. Wtedy zaś trzeba zostawić przy drogach wolne od zabudowy pasy szerokości 6 m, a od sąsiadów 4 m i na dom pozostaje już niewiele miejsca.

Podstawą każdego projektu jest plan zagospodarowania terenu sporządzony na aktualnej mapie sytuacyjno-wysokościowej przeznaczonej do celów projektowych. Taką mapę zamawiamy u geodety upawnionego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena