Co nam szkodzi?
Skóra bezustannie narażona jest na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Wiatr, mróz czy suche powietrze powodują jej wysuszenie i podrażnienie. Negatywnie wpływa na nią także codzienny kontakt z detergentami. Nic więc dziwnego, że na rękach starzeje się dużo szybciej niż na pozostałych częściach ciała. Magdalena Walkiewicz, wykładowca przedmiotów kosmetycznych: Dłonie mają słabą warstwę ochronną, ponieważ wyposażone są w minimalną ilość gruczołów łojowych i cienką tkankę tłuszczową. Dlatego powinniśmy szczególnie dbać o skórę rąk i regularnie poddawać ją zabiegom nawilżającym i natłuszczającym.
Okrycie na dłonie
By zabezpieczyć się przed jesienno-zimowym chłodem, warto zaopatrzyć się w wełniane lub skórzane rękawiczki. Natomiast do codziennych czynności porządkowych takich, jak zmywanie czy pranie, powinniśmy zakładać gumowe. Ważne by miały bawełniana podszewkę, która chroni przed uczuleniami lub odparzeniami.
Codzienna pielęgnacja
- Najskuteczniejsze efekty przynosi systematyczna kuracja, dlatego powinniśmy nabrać kilku zdrowych nawyków dbania o skórę dłoni – mówi Magdalena Walkiewicz. Przede wszystkim należy myć ręce w letniej, a nie gorącej wodzie, używając delikatnych preparatów myjących o obojętnym lub kwaśnym pH. Następnie dokładnie wysuszyć ręce, ponieważ woda pozostawiona na rękach szybciej odparowuje i odwadnia naskórek. Po każdym myciu powinniśmy stosować nawilżające kremy do rąk. Przywracają skórze właściwy odczyn, nawilżają i natłuszczają. Dobre kremy do pielęgnacji dłoni powinny zawierać m.in.: kwas hialuronowy, ceramidy oraz witaminy: A, E, C, B5 i H - informuje Magdalena Walkiewicz, właścicielka ośrodka szkoleniowo-kosmetycznego.
Odżywcze zabiegi
Raz na kilka dni powinniśmy poświęcić dłoniom trochę więcej uwagi i zastosować odżywczą kąpiel lub inne czynności pielęgnacyjne. Dobre efekty przynosi delikatny peeleing skóry rąk. Zabieg ten rozjaśnia i wygładza ręce. Skuteczną kuracją jest również kąpiel parafinowa. Regeneruje i wygładza suchy naskórek. Przede wszystkim jednak chroni dłonie przed wysuszeniem i uszkodzeniami. Władysław Fedejko, zarządzający marką HoMedics w Polsce: Kąpiel można bezpiecznie wykonać w domu używając wanienki parafinowej. Zabieg polega na zanurzeniu dłoni w ciepłej parafinie, którą rozgrzewamy do 50-55 st. C. Po kąpieli dłonie należy zawinąć w rękawiczki i odczekać kilka minut. Ma to na celu lepsze wchłanianie substancji odżywczych. Skóra dłoni i paznokci wyglądają świeżo i atrakcyjnie. - W przypadku silnie przesuszonej, zniszczonej skóry dłoni zabieg taki powinno wykonać się w serii 6-10 zabiegów, co 3 -4 dni. Dla podtrzymania efektu zabieg wykonujemy w zależności od potrzeb raz na tydzień lub co dwa tygodnie – dodaje Magdalena Walkiewicz
W ramach codziennej pielęgnacji z uwagą dbamy o skórę twarzy, zaniedbując dłonie. A przecież są one równie ważne jak promienna i zdrowa cera. Pamiętajmy, że dłonie to nasz wizerunek.
Porady:
Domowy krem do rąk:
Zmieszaj glicerynę i sok cytrynowy (w proporcjach: 4 do 6). Dodaj kilka kropel ulubionych perfum lub olejku eterycznego Dokładnie wymieszaj. Stosuj regularnie dwa razy dziennie. Krem natłuszcza i odżywia skórę dłoni
Maseczka z awokado:
Rozgnieć owoc i nałóż go na skórę. Pozostaw na dłoniach ok. 10 min. Awokado zawiera dużo tłuszczów, witaminy z grupy B oraz C, E i H. Maseczka zalecana jest przy skórze przesuszonej i szorstkiej.
Kąpiel parafinowa:
Umyj dokładnie ręce. Wykonaj peeling dłoni. Nałóż maseczkę lub inny odżywczy kosmetyk. Rozgrzej parafinę do temperatury 50-55 stopni. 2-3 krotne zanurz dłoni w ciekłej parafinie. Nałóż ochronne, foliowe rękawice. Owiń dłonie w rękawicach ręcznikiem. Poczekaj ok. 20 min. Po upływie określonego czasu zdejmij rękawice wraz z parafiną.