Od 1 stycznia 2011 roku w rządowym programie dopłat Rodzina na Swoim nastąpią znaczące zmiany. Artykuł jest podsumowaniem proponowanych przez Ustawodawcę zmian.

Data dodania: 2010-11-04

Wyświetleń: 2297

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje się do bardzo istotnych zmian w programie „Rodzina na Swoim”. Po trzech latach istnienia programu następuje powolna likwidacja preferencyjnych warunków dla tych, którzy myślą o zakupie pierwszego lokum. Najważniejsza niekorzystna zmiana związana jest z wycofaniem od 1 stycznia 2011 roku z programu mieszkań i domów z rynku wtórnego. Warto również zaznaczyć, że przy rynku pierwotnym osobom chcącym skorzystać z dopłat pozostaną w zasadzie jedynie mieszkania w gorszych lokalizacjach. Jest to związane z ceną za metr kwadratowy kupowanego mieszkania, a te niestety w dużych miastach często już dziś przekraczają dozwolone wskaźniki. Po zmianie współczynnika na podstawie którego ustalane są limity cen mieszkań z poziomu1,4 na 1,3 ta sytuacja jeszcze bardziej się pogorszy, a według prognoz dostępność mieszkań budowanych przez deweloperów może spaść o połowę.

Szczególnie dotkliwie zmiany odczują mieszkańcy mniejszych miast, gdzie ilość nowych inwestycji deweloperskich jest znacznie niższa niż w dużych aglomeracjach.

Drugim ważnym ograniczeniem jest wiek osób, które mogą przystąpić do programu. Na dzień dzisiejszy ustawa nie wprowadza żadnych ograniczeń, w przyszłym roku jednak maksymalny wiek kredytobiorcy przystępującego do programu nie może przekraczać 35 lat.

Jest też jedna pozytywna informacja. W planach na przyszły rok jest udostępnienie programu singlom. Tu jednak również wprowadzone zostanie ograniczenie. Maksymalny metraż nieruchomości kupowany przez singla w przypadku mieszkania nie będzie mógł przekraczać 35 metrów kwadratowych.

Dla przypomnienia główna zaleta programu rodzina na swoim:

- dopłata do odsetek kredytu przez pierwsze 8 lat nawet do 50% ich wartości, co daje możliwość obniżenia raty nawet do 40%

Warunki jakie muszą spełniać kredytobiorcy na dzień dzisiejszy:

- nie mogą być właścicielem innego mieszkania

- powierzchnia kupowanego mieszkania nie może przekraczać 75 mkw, a domu 140 mkw

- program przeznaczony wyłącznie dla małżeństw i matek samotnie wychowujących dzieci

- cena za metr nieruchomości nie może przekraczać limitu podawanego raz na kwartał przez BGK dla danej miejscowości

Warto zaznaczyć, że rata kredytu w programie Rodzina na Swoim nierzadko jest niższa niż rata kredytów walutowych, a brak ryzyka kursowego (kredyty udzielane wyłącznie w PLN) sprawia, że program okazał się wyjątkowo atrakcyjny i przez 3 lata trwania cieszył niemalejącą popularnością wśród przyszłych kredytobiorców.

Jeśli myślimy o zakupie lokum korzystając z tego programu musimy się śpieszyć. Ograniczenia, które zostaną wprowadzone w przyszłym roku dla wielu z nas mogą uczynić ten program po prostu niedostępnym. Warto też podkreślić, że całkowita likwidacja programu ma nastąpić do końca 2012 roku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena