Jednym z coraz popularniejszych sposobów na uatrakcyjnienie sobie urlopu, jest ostatnimi czasy oferta, którą mają dla nas wypożyczalnie samochodów. Ta usługa, do niedawna mało popularna, przeżywa ostatnio swój boom

Data dodania: 2010-06-23

Wyświetleń: 2534

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wynajem samochodu kojarzył nam się do niedawna z drogą i skomplikowaną usługą. To odległe czasy. W chwili obecnej, aby wypożyczyć samochód wystarczy karta kredytowa i prawo jazdy. Poniżej kilka porad dla wynajmujących po raz pierwszy w jednej z międzynarodowych wypożyczalni samochodów, które z pewnością się przydadzą.

Rezerwacja samochodu

Aby zagwarantować sobie samochód i uniknąć rozczarowań związanych z brakiem dostępnych pojazdów, warto wcześniej dokonać rezerwacji telefonicznej lub za pośrednictwem stron internetowych wypożyczalni. W odpowiedzi powinniśmy otrzymać potwierdzenie rezerwacji wraz z jej numerem oraz warunkami wynajmu. Taka forma gwarantuje także cenę wynajmowanego pojazdu.

Płatność

Karta kredytowa jest jedynym możliwym środkiem płatności, gotówka nie jest akceptowana. Przy wynajmie samochodów z wyższej półki możemy nawet spotkać się z koniecznością przedłożenia drugiej karty kredytowej, jako gwarancji płatności. Oczywiście na karcie powinniśmy dysponować środkami wystarczającymi do zapłaty za wynajem, a nawet nieco wyższymi. Warto także sprawdzić czy okres ważności karty kredytowej nie upływa przez zakończeniem trwania wynajmu.

Prawo jazdy

Tutaj sprawa wydaje się być prosta. Większość wypożyczalni akceptuje prawa jazdy wydane w kraju pochodzenia osoby wynajmującej. Niemniej jednak warto dowiedzieć się, czy na terenie kraju, do którego się udajemy, wymogiem nie jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy.

Ubezpieczenie

Wynajmowane pojazdy objęte są zazwyczaj podstawowym ubezpieczeniem. Obejmuje ono szkody powstałe w trakcie użytkowania, nie znosząc jednak odpowiedzialności klienta do zera. Jeśli chcemy uniknąć jakiejkolwiek finansowej odpowiedzialności za szkody lub nawet kradzież samochodu, warto dokupić dodatkowe opcje ubezpieczeń zwykle oferowane przez wypożyczalnię już w chwili wynajmu.

Wypożyczalnia samochodów zapewnia każdorazowo samochód czysty, w pełni sprawny oraz zatankowany. Chcąc uniknąć niemiłej niespodzianki w postaci dodatkowego obciążenia za dotankowanie pojazdu (koszt paliwa + koszty operacyjne) radzę zrobić to we własnym zakresie przez zwrotem samochodu. Dobrze także jest przyjrzeć się ewentualnym istniejącym drobnym uszkodzeniom lakieru i zgłosić je w biurze wypożyczalni zanim opuścimy parking.

Wypożyczalnie samochodów oferują zwykle wynajem bez obłożenia limitem kilometrów. Także klient decyduje, w zależności od potrzeb, jak długo trwa wynajem samochodu. Ponadto, w każdej chwili istnieje możliwość zamiany samochodu (w miarę dostępności) na inny model oraz, w zależności od potrzeb, skrócenie lub wydłużenie czasu trwania wynajmu samochodu.

Życzę wszystkim udanego urlopu!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena