Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji dotyczącej zmiany umeblowania, musimy sobie uświadomić, jakim celom wnętrze ma służyć. Tylko wówczas możemy urządzić je wygodnie i stylowo. Gdy wiemy już, co chcemy osiągnąć, pomyślmy, w jaki sposób będzie to możliwe: czy dzięki zmianie istniejącego podziału wnętrza.

Data dodania: 2010-05-09

Wyświetleń: 2967

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Każdy kościół posiada swój oryginalny i charakterystyczny klimat, na który składają się między innymi konstrukcja budynku, różnobarwne witraże oraz meble sakralne. Te ostatnie w szczególny sposób wpływają na odczucia estetyczne wiernych odwiedzających świątynię. Każdego z nas, po przekroczeniu progu kościoła, witają kunsztownie wykonane ławy, klęczniki oraz konfesjonały.

Od wieków wnętrza świątyń zdobiły rzeźbione konfesjonały wykonywane w pocie czoła przez precyzyjnych rzemieślników. Były to swoiste arcydzieła sztuki sakralnej, dziś uznawane za zabytki. Niezwykle wytrzymałe i odporne na zniszczenia, choć nielicznie, zdołały przetrwać do naszych czasów. Dawny, wielki konfesjonał kunsztownie wykonany, wyłożony aksamitem, z fantazyjnie rzeźbionymi wykończeniami, nadawał poważnego oraz uroczystego charakteru wnętrzu świątyni. Artystyczne wykonanie zabytkowych konfesjonałów pomagało wiernym w osiągnięciu pełnego skupienia. Prawdziwe jest  stwierdzenie, iż taka artystyczna oprawa doskonale sprzyja powadze w jakiej powinna odbywać się spowiedź.

W celu zachowania swoistego klimatu jaki tworzyły przez wieki meble sakralne, także dziś wytwarza się drewniane konfesjonały, klęczniki oraz wszystkie inne meble składające się na wyposażenie kościoła. Tworzy się takie meble w oparciu o dawne wzory i rozwiązania architektoniczne. Następuje powrót do czasów świetności kościołów. Szkoda zaprzepaścić takie dziedzictwo. Współcześnie także tworzone są meble kościelne z drewna bukowego, ponieważ właśnie ono nadaje wnętrzu swoiste wrażenie ciepła.

Dziś meble sakralne nie zawsze wykonywane są ręcznie. Wystarczy jednak dodać choćby niewielki szczegół z rzeźbionego drewna, aby nadać takiemu meblowi niepowtarzalny charakter. Takie właśnie powinny być meble sakralne: artystyczne i poważne, a zarazem pełne dobrego smaku i estetyki.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena