Ustka to niewielkie, lecz urokliwe miasto położone na polskim wybrzeżu. Z jednej strony jest bardzo popularnym miejscem dla amatorów morskich i słonecznych kąpieli, a z drugiej panujące tu warunki mikroklimatyczne, bogate w zdrowotny jod powietrze, obfite złoża borowinowe oraz źródła solankowe pozwalają na uzdrowiskowy wypoczynek.

Data dodania: 2010-01-28

Wyświetleń: 2272

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ze względu na wspomniane cechy od 1 stycznia 1988 roku miasto ma statut uzdrowiska. Różnego typu kuracje prowadzone są tu przez cały rok. Cechy tego miejsca sprzyjają leczeniu przewlekłych chorób oddechowych, reumatyzmu, a także chorób zawodowych, układu krążenia, tarczycy, żołądka czy chorób nerwowych.

Ustka leży u ujścia rzeki Słupii do Morza Bałtyckiego, sprawiając że dla turystów dostępne są do wyboru dwie plaże: wschodnia i zachodnia. Pod kątem atrakcji turystycznych bardziej rozwinięta jest część wschodnia, która kusi przepiękną promenadą przystosowaną także dla osób niepełnosprawnych, ze wspaniałym widokiem na morze oraz licznymi sklepikami, lokalami czy w końcu latarnią morską.
Natomiast plaża zachodnia ceniona jest przede wszystkim przez osoby, które lubią delektować się ciszą i spokojem.

Wszystkie wymienione atuty tego miasta, dodatkowo wzbogacone piękną drobnoziarnistą, osłonietą wydmami plażą oraz okolicznymi lasami sprawiają, że pobyt w tym miejscu w szczególny sposób wpływa na poprawę samopoczucia i dodaje życiowej energii.

Atrakcje turystyczne Ustki:

Latarnia w Ustce zbudowana w 1892 roku, z czerwonej licowanej cegły z ośmiokątną wieżą, przylegającą od zachodniej strony do budynku, zlokalizowana jest tuż przy promenadzie u wejścia do portu. Wysokość wieży wynosi 21,5 m, a jej białe, przerywane światło sięga 18 mil w głąb morza (ok. 30km). Ta neogotycka budowla jest jednym z niewielu ocalałych w Ustce po II wojnie światowej obiektów, wartych zwiedzenia.

Muzeum Chleba znajduje się na poddaszu starej piekarni Eugeniusza Brzóski, Ambasadora Ustki, współautora bestsellera "Ustka, jakiej nie znamy". W muzeum można zobaczyć stare urządzenia piekarnicze, m.in.: XVII-wieczny sprzęt do wyrabiania ciasta, mieszadła do ciast i masy kremowej, a także gofrownicę z początku XX wieku.
Sporą ciekawość wzbudza też przedwojenny automat do sprzedaży cukierków oraz XIX wieczny pierwowzór lodówki, z czasów, gdy w gospodarstwach domowych nie było jeszcze energii elektrycznej.

Bałtycka Galeria Sztuki w Ustce (oddział Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku) powstała w 1987 roku w odrestaurowanym spichlerzu w pobliżu portu. Galeria eksponuje sztukę współczesną polską i zagraniczną. Wstęp wolny.

Łazienki w Ustce to zakład przyrodoleczniczy zbudowany w 1912 roku, w którym już przed I wojną światową leczono choroby dróg oddechowych, reumatyzm, choroby układu krążenia, tarczycy, żołądka i choroby nerwowe. Już w latach trzydziestych stosowano tu kąpiele w błocie borowinowym, węglowe, tlenowe, a także masaże ręczne, okłady i kompresy. Zakład działa do dziś.

Port powstał przy ujściu rzeki Słupi w XIV wieku. Jest portem żeglarskim i rybackim. Otaczające go falochrony tworzą wspaniały trakt spacerowy. Z portu można wypłynąć w 40 minutowy rejs drewnianą łodzią wikingów. W sezonie letnim funkcjonuje promowe połączenie między Ustką, a duńską wyspą Bornholm.

Muzeum Ziemi Usteckiej istnieje od 2000 roku. Znajdują się w nim dwie sale wystawowe. W pierwszej na parterze zorganizowano wystawę stałą, która prezentuje historię Ustki oraz kolekcję modeli i pamiątek ze stoczni "Ustka". W drugiej sali na piętrze prezentowana jest ekspozycja czasowa, która przedstawia malarstwo i różne pasje mieszkańców Ustki.

Spichlerze zachowane po wschodniej oraz zachodniej stronie portu przypominają, że niegdyś Ustka była ważnym ośrodkiem międzynarodowego handlu. Pod koniec XIX wieku stare spichlerze z muru pruskiego zastąpione zostały solidnymi budowlami z cegieł. Najstarsze trzy spichlerze znajdują się po wschodniej stronie portu.

Neogotycki Kościół Najświętszego Zbawiciela. Wybudowany w 1882 roku. W kościele można zobaczyć zabytkowe organy zbudowane w manufakturze Vilknerów oraz drewniany krucyfiks z XIX wieku.

Szlak Zwiniętych Torów w Ustce - To wspaniały szlak rowerowy, który powstał na starych nasypach kolejowych. Ciągnie się terenem o unikatowych walorach krajobrazowo - przyrodniczych, w strefie chronionego krajobrazu. Ustka - Rowy to najbardziej znany i turystycznie zagospodarowany szlak "zwiniętych torów". Jego długość wynosi 21 km. W okolicy Ustki przebiegają także szlaki przeznaczone dla turystów, którzy mają większe doświadczenie w pieszych wędrówkach. Żółty (95 km), Zielony (41,5 km), Zielony spacerowy o długości 18 km i żółty spacerowy 39 kilometrów.

Zaułek Kapitański - To niewielki placyk położony w miejscu, gdzie ul. Marynarki Polskiej skręca do portu. Znajdują się tu stare kamienice z XVIII wieku, w których kiedyś mieszkali kapitanowie statków - stąd nazwa Zaułek "kapitański". W latach 1357-1889 znajdował się tu kościółek pod wezwaniem Jana Chrzciciela i Świętego Mikołaja, patrona kupców i żeglarzy. W 1889 roku kościółek rozebrano, gdyż mógł pomieścić tylko 200 osób, a miejsca trzeba było zajmować na godzinę przed nabożeństwem. Obrys kościółka znaczą stare lipy, rosnące na skwerze. W centrum skweru położono kamień młyński, który wcześniej wmurowany był we frontową ścianę kościoła.

Park Zdrojowy - Założony w 1875 roku. Na jego terenie znajduje się Pomnik Umierającego Wojownika (odsłoniety 22.01.1922 roku), wyrzeźbiony przez Józefa Thoraka. Pomnik przedstawia nagiego wojownika, który padł pod śmiertelnym ciosem, ale nieludzkim wysiłkiem podnosi jeszcze tarczę. Jest symbolem pamięci 76 ustczan poległych w I wojnie światowej. Na tarczy znajduje się pierwsze w dziejach wyobrażenie herbu. Herb jest symbolem trzech głównych źródeł utrzymania mieszkańców ówczesnej Ustki, czyli: żeglugi, rybołówstwa i kąpieliska.

Ustka od wielu lat stara się do określenie jej Letnią Stolicą Polski. Nadmorskie położenie, bogactwo lasów, czyste powietrze bogate w jod, obfite złoża borowinowe oraz źródła solankowe to atuty, które pozwoliły uzyskać miastu statut Uzdrowiska. Ustka to prawdziwy kurort nadmorski z mnóstwem noclegów. Każdy turysta znajdzie tu wiele kwater prywatnych, domków letniskowych, dobrze wyposażonych mieszkań, ośrodków wczasowych, pensjonatów, hoteli. Każdy turysta znajdzie tu pasującą dla siebie ofertę. Tanie noclegi w Ustce umożliwiają wypoczynek za niewielkie pieniądze, a przy tym podziwianie Bałtyckiego krajobrazu i korzystanie z jego mikroklimatu.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena