Fotografia portretowa od zawsze w dużej mierze opierała się na klasycznym malarswtie. Współcześnie trend ten jest coraz mniej wyraźny, co wynika z faktu poszukiwań przez wielu fotografów nowych idei, wzorców a co za tym idzie niespotykanych dotąd sposobów pokazywania człowieka. 

Data dodania: 2009-10-01

Wyświetleń: 2347

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Fakt ten w dużej mierze związane jest z pojawieniem się cyfrowych technik obróbki obrazu. Współczesne technologie pozwalaja niemal w dowolny sposób manipulować obrazem. Surowe zdjęcie, najczęściej przechodzi żmudny proces poprawy niedoskonałości, bądź głębszego wyeksponowania określonych elementów. Dotyczy to przede wszytskim zdjęć glamour, które ostatecznie ląduja na okładkach czasopism. Korekta tych fotografii jest często tak duża, że fotografowana osoba różni się diametralnie od tej która finalnie została pokazana. jak zatem odnośi się współczesna fotografoia portretowa do zdjęć ślubnych?

Okazuje się bowiem, że Zdjęcia ślubne mają wiele wspólnego z klasycznym portretem. Lansowany obecnie model reportażu wiąże się z szerokim wachlarzem usług. Fotograf najczęsciej rozpoczyna swoją pracę juz w momencie przygotowań do uroczystości, towarzyszy młodej parze przy ubieraniu się, malowaniu czy nawet czesaniu. Istota tych zdjęć pozostaje taka sama jak w przypadku fotografii w trakcie ceremonii czy wesela, stanowią ją ludzkie emocje i niepowtarzalne momenty. Osoba, której powierzono funkcję fotografa, powinna starać się wyłapać najistotniejsze szczegóły i pokazac je w taki sposób aby odzweirciedlały one niespotykany charakter tego dnia. To smao tyczy się fotografii plenerowej. Niestety wielu fotografów stawia na obróbkę, którą chcą zatuszować braki wiedzy o naturze człowieka czy technicznych umiejętności dotyczących portretowania. Dobry fotograf będzie potrafił połączyć te wszytskie elementy w jedna spóją całość, pokazując w nietuzinkowy ale zarazme pełnby emocji  sposób. Młoda para decyduje się na różnego rodzaju plenery fotograficzne. Szukając często inspiracji, przegląda galerie internetowe innych osób bądź konkretnych fotografów. Mieszkańcy dużych miast, jak np. Lublin stawiają na charakterystyczne dla regionu walory. Zdjęcia ślubne w Lublinie wykonywane są np. na starówce, w parkach, ogrodach botanicznych czy w pobliskich ruinach zamków. Nie brakuje oczywiście odważnych par, które decydują się na bardziej orginlane pomysły, typu galerie handlowe, kąpiele w wodzie czy zdjęcia w opuszczonych miejscach.

Jak zatem widać, fotografia ślubna nie stanowi tylko i wyłącznie reporterskiej dziedziny. Jest ona bowiem w ogromnej mierze oparta na szeroko pojętym portretowaniu, którego klu stanowi poznanie drugiego człowieka, empatyczne podejślcie do niego oraz pełne zrozumienie dla oczekiwań i porzeb klientów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena