Agata Mróz-Olszewska uznawana była i jest do dziś za jedną z najlepszych polskich siatkarek początku XXI wieku. Urodziła się 7 kwietnia 1982 roku w Dąbrowie Tarnowskiej. Dwukrotnie zdobyła złoty medal Mistrzostw Europy w piłce siatkowej kobiet - miało to miejsce w 2003 i 2005 roku.

Data dodania: 2009-09-07

Wyświetleń: 2640

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wielokrotnie reprezentowała też Polskę podczas rozmaitych rozgrywek. Była niepokonana i silna, choć od 17 roku życia walczyła z poważną chorobą szpiku kostnego. Kilka razy przerywała z jej powodu karierę, by po kilku miesiącach ponownie zacząć grać. Jednak w ostatecznym starciu choroba okazała się silniejsza i pokonała Agatę. Zmarła 4 czerwca 2008 roku, jednak na długo jeszcze pozostanie niezapomniana, w sercach wielu rodaków.

Agata Mróz-Olszewska - Biografia zawiera szczegółowe informacje o życiu siatkarki - także inne ciekawe biografie znajdziesz na Biografix.pl.

Agata Mróz-Olszewska pasjonowała się siatkówką od najmłodszych lat. Zaczęła trenować ją w rodzimej Tarnovii Tarnów. Profesjonalnie podeszła do tego sportu rozpoczynając naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Pierwszy sukces Agata odniosła po trzech latach, w 2000 roku, kiedy w Gdańsku, razem z polską reprezentacją kadetek, której była kapitanem, wywalczyła złoty medal. Grała też w drużynach takich, jak AZS WSBiP Ostrowiec Świętokrzyski, czy BKS Bielsko Biała. Z tą drugą, po raz pierwszy w życiu, zdobyła tytuł Mistrza Polski. Było to w 2003 roku. Trzy lata później, w 2006 roku, była już zawodniczką hiszpańskiego Gruppo Murcia 2002, zdobywając z nim tytuł Mistrza Hiszpanii. W 2005 roku została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi. Pamięć Agaty Mróz-Olszewskiej uczczono w czerwcu 2009 roku, kiedy to jej imieniem nazwano nowo powstałą halę sportowo-widowiskową w Kole. Agata odchodząc pozostawiła swojego męża - Jacka i roczną córkę - Lilianę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena