Pozycja siedząca na krześle czy fotelu ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Bóle w obrębie kręgu lędzwiowego są częstą przyczyną nieprawidłowej pozycji siedzącej.

Data dodania: 2009-08-17

Wyświetleń: 2421

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najnowsze badania dowodzą, iż pozycja siedząca w obecnych czasach zupełnie zdominowała nasze życie. Wyniki wskazują na to że siedzimy przez blisko 13 godzin dziennie co w przypadku osób wykonujących siedzącą pracę zawodową daje liczbę około 80 tysięcy godzin w trakcie całego życia. Wiadomo, że to tylko liczby jednak należy w tym miejscu dodać, iż przeszło połowa tych ludzi siedzi nieprawidłowo, co skutkuje różnego rodzaju schorzeniami układu kostnego i mięśniowego. Najczęstsze dolegliwości to:

- bóle pleców i kręgosłupa,
- bóle kolan i łydek,
- bóle karku i barków,
- bóle głowy,
- problemy z koncentracją.

Najczęstszą przyczyną tego nieprawidłowego siedzenia jest niewłaściwie dobrany fotel. Zastanów się czy w twoi pracownicy przypadkiem nie skarżą się na jakieś wyżej wymienione dolegliwości, a może ostatnio są mniej efektywni, zdekoncentrowani. Jeśli tak jest być może pracują na niewłaściwie dobranych fotelach i czas je wymienić. Podpowiemy Państwu na co należy zwrócić uwagę wybierając właściwy fotel obrotowy.

Przede wszystkim siedzisko powinno być skonstruowane zgodnie z zasadami ergonomii uwzględniając wymiary człowieka, jego potrzeby fizjologiczne i estetyczne oraz spełniające normy bezpieczeństwa. Zanim kupimy krzesło należy więc sprawdzić czy posiada ono następujące parametry:

1. powinno być stabilne i opierać się na minimum 5-ramiennej bazie stycznej z podłożem,

2.powinno pozwalać na swobodny ruch ramion użytkownika,

3.powierzchnia siedziska powinna być płaska, a jej przednia połowa odchyla ku tyłowi pod kątem 3 – 5 stopni (przednie krawędzie powinny być zaokrąglone),

4.głębokość i szerokość siedziska powinna wynosić 40 cm,

5.wysokość oparcia powinna być równa 55 – 60 cm a jego powierzchnia powinna być wypukła na wysokości lędźwi, natomiast wklęsła na wysokości klatki piersiowej,

6.tapicerka powinna być tak wykonana, by ciało człowieka zagłębiło się 2 – 3 centymetry,

7.zakres regulacji wysokości siedziska powinien wynosić od 40 do 50 cm,

8.oparcie powinno się odchylać od pionu 30 stopni w tył i 5 w przód,

9.powinno być wyposażone w podłokietniki z regulowaną wysokością i rozstawem,

10.powinno się obracać się wokół własnej osi o 360 stopni.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena