O tym jak zbudować stronę internetową przyjazną dla wyszukiwarek i internautów. ;)

Data dodania: 2009-07-22

Wyświetleń: 3062

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wystarczy zadbać o to, aby strona była:

1. Łatwa do odnalezienia wśród tysięcy innych,
(można to uzyskać przede wszystkim dzięki bezbłędnemu kodowaniu strony oraz dodaniu do niej wartościowych linków z różnego rodzaju for, katalogów najlepiej tematycznie związanych z tematyką strony. Wtedy strona będzie uzyskiwała wysokie miejsca w wynikach szukania wyszukiwarek)

2. Funkcjonalna i przejrzysta,
(czyli taka, na której łatwo znaleźć szukane informacje - bez konieczności wielokrotnego klikania)

3. Oryginalna, zapadająca w pamięć.
(strona nieszablonowa, o ciekawej i zaskakującej szacie graficznej oraz stworzona specjalnie dla konkretnej firmy - jest atrakcyjna i zachęca do częstych odwiedzin, łatwo ją zapamiętać)

Aby osoby odwiedzające stronę skorzystały z oferty - strona powinna ich do tego zachęcić. Ważna jest odpowiednia szata graficzna - najlepiej oryginalna, zapadająca głęboko w pamięć. Ważne też jest, aby strona była funkcjonalna, szybko ładowała się, była przejrzysta i posiadała proste menu oraz była wykonana zgodnie z aktualnymi standardami.


SŁOWA KLUCZOWE

Słowa kluczowe powinny znaleźć się przede wszystkim w dwóch miejscach strony: w jej tytule oraz w treści strony.
Tytuł każdej podstrony powinien zawierać oprócz słów kluczowych również wyrażenie lub słowo określające zawartość danej podstrony. Natomiast, jeśli chodzi o treść strony, wyrażenia kluczowe najlepiej, jeśli znajdą się w takim miejscu, że możliwe będzie ich wyświetlenie przez przeglądarkę bez konieczności przewijania strony w dół.
Tak, więc projektowanie stron winno odbywać się od początku z myślą o odpowiednim rozmieszczeniu słów kluczowych. Ważne jest też, aby starać się przy konstruowaniu tekstu nie powtarzać słów, które nie są wyrażeniami kluczowymi.
Kolejną istotną kwestią są odnośniki prowadzące do strony. Powinny one również zawierać wyrażenie lub słowo kluczowe. Należy o tym pamiętać dodając stronę do katalogów oraz wymieniając się linkami.


ZGODNOŚĆ ZE STANDARDEM W3C

Strony zgodne ze standardem The World Wide Web Consortium są umieszczane wyżej w wynikach wyszukiwania przez wyszukiwarki niż strony zawierające błędy w kodowaniu. Znajomość specyfikacji W3C i stosowanie jej jest bardzo ważne. Projektowanie stron zawierających poprawny kod jest dużym plusem dla właścicieli stron. Nie jest łatwo dostosować stronę do wymagań danego standardu, ale ten wysiłek się opłaca.
Strony takie są lepiej wyświetlane w różnych rodzajach urządzeń oraz w szeregu różnych wyszukiwarkach. Na przykład wymóg używania "alt" przy kodowaniu obrazka pozwala osobom przeglądającym internet bez wyświetlania mediów odczytać opis alternatywny.
Jest też inna ogromna zaleta, jeżeli chodzi o projektowanie strony zgodnej z obowiązującymi standardami - czyli nie zawierającej błędów. Otóż kod takiej strony zawiera duuużo mniej znaczników - i wyszukiwarkom łatwiej dotrzeć oraz rozpoznać treść właściwą strony, jej powiązania z innymi stronami. Jest to kodowanie przyjazne dla wyszukiwarek i może być śmiało zaliczone do jednej z czynności składających się na pozycjonowanie stron.


WYSZUKIWARKI

Tworzenie stron przyjaznych dla wyszukiwarek polega na przestrzeganiu kilku ważnych spraw.
Po pierwsze należy postarać się umieścić jak najmniej kodu na stronie. Można to uzyskać w bardzo prosty sposób - używając styli CSS. Dzięki temu wyszukiwarki mają bardzo ułatwione zadanie przeszukując zawartość strony. Należałoby się również pozbyć kodu wszelkich skryptów i w miarę możliwości umieszczać je w oddzielnych plikach.
Po drugie - strona nie zawierająca słów kluczowych lub bardzo mało tekstu nie będzie uznana przez przeglądarki za wartościową. Dlatego warto postarać się umieścić pewną ilość tekstów - jeśli nie dla osób oglądających - to właśnie dla wyszukiwarek. W rezultacie szukający nas internauci też zyskają - będzie im łatwiej odnaleźć naszą stronę - a o to przecież chodzi.
Po trzecie - linki łączące nasze podstrony powinny istnieć na stronie w formie odnośników tekstowych. Wtedy wyszukiwarki podążą za nimi i zobaczą całą stronę - ze wszystkimi jej podstronami.


ORYGINALNA SZATA GRAFICZNA

Oryginalność strony ma ogromne znaczenie w pozyskiwaniu klientów poprzez internet. Każda osoba odwiedzająca naszą stronę, będzie ją pamiętała właśnie ze względu na jej niepowtarzalną szatę graficzną. Być może uzna stronę za ciekawą i doda do ulubionych stron. Lub pokaże stronę znajomym - wśród nich może znaleźć się nasz przyszły klient.
Projektowanie stron o ciekawej szacie graficznej jest korzystne. Strony, których projekt powstał w oparciu o szablon, jeśli nie zawierają wyjątkowo wartościowej treści, szybko umykają z pamięci. Natomiast strony nieszablonowe zapadają głęboko w pamięć, skłaniają do powrotu.
Oryginalna strona ma też znaczenie, jeśli chodzi o wizerunek firmy - strona zaprojektowana dla konkretnego przedsiębiorstwa, zawierająca charakterystyczne elementy oraz odpowiednią kolorystykę jest bardzo mocnym atutem w świecie internetu pełnym szablonowej konkurencji. :)

Licencja: Creative Commons
0 Ocena