Według lekarzy odpowiedni czas na dziecko to okres przed trzydziestką, ale prawdę mówiąc rzadko kto decyduje się na założenie rodziny w tym wieku.

Data dodania: 2009-05-20

Wyświetleń: 2348

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Późne macierzyństwo jest zjawiskiem dość powszechnym. Mało jest osób które decyduję się na dziecko z rozsądku w wieku 20 lat. Większość taką decyzje odkłada na później, bo chcą skończyć studia, potem znaleźć dobrą pracę, żeby spełnić się zawodowo, a jak już to mamy to są kolejne rzeczy: mieszkanie, samochód....można wymieniać w nieskończoność. W pewnym momencie budzimy się w wieku 30 lat i zaczynają się kolejne problemy, tym razem z zajściem w ciąże.

Podziwiam tych, którzy decydują się na dziecko, nie mając praktycznie niczego. Ale z drugiej strony taka nieplanowana ciąża jest dobra, ponieważ dzieci mobilizują. Dzieci stają się często głównym motorem naszego ekonomicznego rozwoju. To dla nich pracujemy, staramy się, jesteśmy kreatywni i pomysłowi: bo chcemy, by były dobrze odżywione, zadbane, by mogły się kształcić, rozwijać, pojechać na fantastyczne wakacje. Dzieci są dla rodziców jak turbodoładowanie. Bez niego w pewnym momencie przestają nas cieszyć osiągnięcia materialne, bo pieniędzy nie ma na co przeznaczać

Młoda mama - plusy - organizm jest w pełni sił, ciążę znosi znakomicie, a po porodzie nadal ma w sobie wystarczająco dużo energii, by zajmować się maluchem. Nie przeszkadza zrywanie się w nocy, taszczenie ciężkiego wózka, zakupy z niemowlakiem na ręku. Organizm dużo szybciej się regeneruje.

Dojrzała mama - plusy - Zawodowo jest ustawiona, ma stabilną pozycję. Jest na tyle ceniona, że wie, że masz gdzie i do czego wracać. To daje komfort psychiczny. Jako doświadczony, ważny dla firmy pracownik, jeszcze przed porodem może spróbować negocjować warunki ewentualnego powrotu. Wie też, żeby co, znajdzie inną, nawet lepszą pracę.

Pamiętajmy jednak, że wszystko ma swoje wady i zalety. Lepiej rozważyć je, zanim podejmiemy decyzję o powiększeniu rodziny. Potrafimy wtedy wykorzystać pozytywy i zrównoważyć negatywy swojej sytuacji. Będziemy też przygotowani na pewne ewentualności. A zawsze lepiej wiedzieć, niż być zaskakiwanym. Pamiętajmy też, że dziecko to nie zabawka, im większe dziecko tym większe potrzeby.
Licencja: Creative Commons
1 Ocena