70-tysięczne miasto w województwie Wielkopolskim może poszczycić się wieloma zabytkowymi budowlami. Zapraszam do wirtualnej wycieczce po zabytkach Leszna.

Data dodania: 2009-04-30

Wyświetleń: 3719

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najjaśniejszym z nich jest barokowy Ratusz, trzykondygnacyjny, zwieńczony attyką. Wielokrotnie był on palony i odbudowywany. W Lesznie warto jeszcze zobaczyć inne barokowe zabytki, które znajdują się w pobliżu rynku. Przy Placu Kościuszki znajduje się godny uwagi Pałac Sułkowskich. Rezydencja ta była własnością mecenasa sztuki - Augusta Sułkowskiego posła na sejm za czasów Augusta II. Został wzniesiony w drugiej połowie XVI wieku. Zniszczony przez pożar w roku 1656. Odbudowano go w połowie XVIII wieku.

Kolejnym zabytkiem Leszna wartym uwagi jest kościół parafialny Świętego Mikołaja (leszczyńska fara). Został on wybudowany już w 1709 roku przez Włocha Pompeo Ferrari. Wnętrze kościoła jest niezwykle imponujące i bogato zdobione. Jeszcze wcześniej bo w 1652 roku został zbudowany kościół świętego Jana Chrzciciela. Jego styl architektoniczny nawiązuje do późnego gotyku. Wieża tego kościoła wznosi się na wysokość 60 metrów i zdobią je cztery mosiężne zegary. Na uwagę również zasługuje barkowy Kościół Świętego Krzyża z prostokątną wieżą. Ołtarz główny wykonany został 1804 r. klasycystyczny, stiukowy z dwiema parami kolumn i wazonami na gzymsach. Warto także zobaczyć cmentarz znajdujący się przy kościele. Na cmentarzu przykościelnym niezwykłą atrakcję stanowi lapidarium, utworzone z kamiennych obelisków oraz nagrobków i płyt nagrobnych z XVII i XVIII wieku

Wartą odwiedzenia jest jedna z największych i najlepiej zachowanych w Wielkopolsce synagoga, która sama w sobie stanowi atrakcje w skali Wielkopolski. Synagoga została zbudowana w ostatnich latach XVII wieku w miejsce starej synagogi (która spłonęła). Zdewastowany budynek przejęło w 1992 roku Muzeum Okręgowe w Lesznie i wyremontowało. Obecnie w budynku organizowane są wystawy, koncerty, konferencje. Na uwagę zasługuje również fakt, że nie zmieniając bryły zewnętrznej obiektu udało się zaadaptować przestrzeń służącą pierwotnie celom sakralnym na cele związane z działalnością muzealną i wystawienniczą. Spacerując po rynku warto zwrócić uwagę na barkowe Kamieniczki, które się tam znajdują. Pochodzą one głównie z XVII i XVIII w., były one wielokrotnie przebudowywane i odnawiane. Niezwykle malownicza jest czteroosiowa kamienica, z podcieniem kolebkowo-krzyżowym wspartym na pięciu masywnych, okrągłych filarach.

Będąc w Lesznie warto również odwiedzić kilka sąsiednich miejscowości, których walory turystyczne są znane w całym kraju. Np. barokowy zamek w Rydzynie lub barokowo-klasycystyczny pałac w Pawłowicach. Leszno, choć nie jest dużym miastem, potrafi zauroczyć turystę swoim zabytkowym pięknem.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena