Na rynku elementów złącznych można spotkać bardzo dużo różnego typu śrub i nakrętek. Wśród nich pojawiają się takie, które posiadają gwinty calowe. Dowiedz się z jakimi typami możesz się spotkać.

Data dodania: 2009-04-25

Wyświetleń: 11216

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Śruby można podzielić według wielu kryteriów. Wyróżnia się kategorie dzielące śruby według zastosowania na śruby maszynowe i przeznaczone dla przemysłu motoryzacyjnego. Inny podział dotyczy twardości materiału. Możemy spotkać śruby 5.8 lub 8.8 stosowane w miejscach gdzie bardzo duża wytrzymałość nie jest wymagana. Bardziej odporne mechanicznie są śruby w klasie 10.9 i 12.9. Najczęściej spotyka się śruby imbusowe 12,9 lub inaczej (imbusy 12.9). Innym kryterium podziału śrub jest gwint. Śruby mogą posiadać wiele typów gwintów. Wyróżniamy dwa podstawowe i najczęściej stosowane rodzaje: gwint metryczny i gwint calowy.

Gwint metryczny jest podstawowym gwintem objętym normą polską PN. Jedna z największych jego zalet jest spora wytrzymałość spowodowane dużym kontem gwintu. Największą jego wadą jest niska sprawność.

Drugim najczęściej spotykanym gwintem stosowanym w śrubach jest gwint nazywany potocznie gwintem calowym. Gwinty amerykańskie zunifikowane UNC i UNF, bo tak się one nazywają fachowo są odpowiednikami kolejno: UNC gwintu metrycznego normalnego i UNF gwintu metrycznego drobnozwojnego. Gwinty calowe oznaczane są następująco:
1/2 * 14. 1/2 oznacza średnicę gwintu, a 14 oznacza ilość zwojów na jeden cal długości śruby. Można też spotkać zapis 1/2” UNF oznacza, iż śruba ta ma średnicę równą połowie cala i posiada drobny gwint według standardów amerykańskich.

Na rynku można również spotkać nakrętki, pręty gwintowane i różnego rodzaju wkręty z gwintem calowy UNC i UNF. W celu sprawdzenia jaki gwint posiada dana śruba lub nakrętka, należy użyć sprawdzianów do gwintów dostępnych w dobrze zaopatrzonych sklepach technicznych.

Śruby calowe bardzo często można spotkać w przemyśle motoryzacyjnym w szczególności w motocyklach takich jak: Harley-Davidson
Licencja: Creative Commons
0 Ocena