Najbardziej powszechnymi czynnikami wywołującymi zapalenie zatok są alergie (zwłaszcza u dzieci) i przeziębienia. Kiedy dochodzi do przeziębienia, w błonach śluzowych nosa pojawia się zapalenie, opuchlizna i podrażnienie.

Data dodania: 2009-02-17

Wyświetleń: 25800

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Całe wyściółki nosa i zatok pokrywa cienka warstwa lepkiego śluzu, do którego przyklejają się zawarte w powietrzu cząsteczki. Śluz ten zawiera enzymy bakteriobójcze.
Rzęski to cieniutkie włoski wyścielające zatoki i drogi oddechowe, które usuwają pozostałości zebrane przez śluz z dróg oddechowych i zatok. Wszystko, co może osłabiać funkcjonowanie rzęsek bądź śluzu, może wywołać infekcję zatok. Co więcej, czynniki powodujące wzmożone wydzielanie śluzu przez gruczoły śluzowe lub opuchliznę tkanek, które blokują drenaż, również mogą skutkować zapaleniem zatok.

Niech Pan da siłę swojemu ludowi, / niech Pan błogosławi swój lud, darząc go pokojem.
– Ps 29, 11


Wirus przeziębienia zamyka rzęski powodując zatrzymanie śluzu w przegrodach nosowych. Suche powietrze z grzejników i piecyków, których używamy podczas zimowych miesięcy, jeszcze pogarsza sprawę. Zimne powietrze i mroźne temperatury zaś podrażniają i uszkadzają rzęski wywołując katar. Jak widać, wiele różnych czynników zaburza prawidłowe funkcjonowanie rzęsek, powodując, że ryzyko wystąpienia u nas zapalenia zatok znacznie wzrasta.
Kiedy w błonach śluzowych pojawia się stan zapalny, opuchlizna i podrażnienie, gruczoły śluzowe zaczynają wydzielać jeszcze więcej śluzu. Śluz zwykle z łatwością przepływa przez przegrody zatokowe, ale jeśli błony staną się podrażnione, zaognione i opuchnięte, drenaż śluzu zostanie uniemożliwiony. Zatrzymanie śluzu bardzo szybko skutkuje zakażeniem.
U ludzi, u których przepływ śluzu jest nieefektywny, może pojawić się nieznaczny ucisk twarzy, opuchlizna i ból w okolicach jam zatokowych.
Problemy ustrojowe również mogą skutkować zapaleniem zatok. Przyczyniają się do tego krzywe przegrody nosowe, które utrudniają prawidłowy drenaż. Polipy jamy nosowej, przypominające swym kształtem winogrona, rozrastają się i uniemożliwiając drenaż nosa wywołują zapalenie zatok.
Jak dotąd nie udało się ustalić, skąd biorą się polipy jamy nosowej. Niektóre mogą powstawać w wyniku alergii, inne po spożyciu aspiryny, substancji chemicznych, a nawet w wyniku infekcji. Polipy zwykle wracają. Jeśli więc zmagasz się z polipami jamy nosowej, twój lekarz zapewne przepisze ci jeden ze sprayów do nosa o niskiej zawartości sterydów, który efektywnie chroni przed nawrotem polipów.
Wiele czynników może wywoływać zapalenie zatok. Ich rozpoznanie pozwoli ci podjąć właściwe kroki, aby ochronić rzęski i błony śluzowe przed wrogim atakiem.

Poznaj swój nos

Nos to nie tylko zmysł powonienia. Wraz z zatokami pełni także inną bardzo ważną rolę. Filtruje, nawilża i reguluje temperaturę wdychanego powietrza. Jeśli błona śluzowa ulegnie podrażnieniu bądź zapaleniu, wówczas może dojść do przeziębienia lub zapalenia zatok. Dlatego należy zadbać o prawidłowe nawilżenie zatok, aby uśmierzyć i złagodzić podrażnienie błon śluzowych, aby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie rzęsek, udrożnić górne drogi oddechowe i zlikwidować zator, ból głowy i gardła.
Odpowiednie nawilżenie zapewni solanka lub spray do nosa na bazie słonej wody. Preparaty te możesz nabyć w każdej aptece lub własnoręcznie sporządzić w domu.

Biblia leczy: wskazówki

Przygotuj własną solankę

2 szklanki lub ½ l ciepłej wody
1 łyżeczka soli (najlepsza jest sól morska)
½ łyżeczki proszku do pieczenia

Wymieszaj składniki. Przepłukuj jamy nosowe trzy, cztery razy dziennie w przypadku ostrego zapalenia zatok, a dwa razy dziennie w przypadku przewlekłego zapalenia zatok.
Do irygacji jam nosowych doskonale nadaje się noti pot. Użyj pełną szklankę roztworu solnego do przepłukania jednej jamy nosowej. Noti pot to ceramiczne naczynie dostępne w każdym sklepie ze zdrową żywnością, kształtem przypominające magiczną lampę dżina. Wypełnij je solanką, pochyl się nad pojemnikiem i przechyl głowę w jedną stronę podczas wlewania roztworu solnego do jednego nozdrza. Roztwór przeleje się do drugiego nozdrza i spłynie do gardła.


Inne naturalne kuracje w leczeniu zapalenia zatok



Kąpiele parowe

Kąpiele parowe doskonale nawilżają błony śluzowe i jamy nosowe. Można również wziąć bardzo gorący prysznic i wdychać unoszącą się parę. Wdychanie pary pełnymi nozdrzami przynosi niesamowite efekty.
Można także zakupić inhalator parowy, w skład którego wchodzi plastikowa maska zakrywająca nos i usta.


Olej eukaliptusowy

Olej eukaliptusowy to kolejny sposób oczyszczenia niedrożnych zatok. Opis użycia znajdziesz na dołączonej do preparatu ulotce. Olej eukaliptusowy dostępny jest w wielu sklepach ze zdrową żywnością.


Wrząca woda solankowa

Jeśli nie masz możliwości skorzystania z pary, kąpieli parowej lub inhalatora parowego, ustaw na wolnym ogniu naczynie z gotującą się wodą solankową. Podczas gotowania lub krzątania się po domu, zatrzymaj się na chwilkę, pochyl nad naczyniem i wdychaj parę przez kilka minut. Jest to bardzo tani i prosty sposób zapewnienia prawidłowego nawilżenia drogom oddechowym.


Masaż wodny

Kolejny niezwykle skuteczny i tani sposób pozbycia się niedrożności zatok i ucisku polega na ustawieniu rączki prysznica na program masażu. Biorąc prysznic, ustaw rączkę na tryb masująco-pulsujący i bardzo ciepły strumień wody skieruj na jamy zatokowe. Metoda ta przyniosła zbawienną ulgę wielu moim pacjentom.


Pamiętaj – nawilżanie przede wszystkim

W przypadku zapalenia zatok, przeziębienia i grypy odpowiednie nawadnianie organizmu i zatok jest kluczowe, aby wygrać walkę z chorobą. Jak wspomniano wcześniej, należy pić dużo wody, aby utrzymać wysoki poziom nawilżenia organizmu. Zadbaj o to, aby w czasie pory zimowej powietrze w mieszkaniu nie było zbyt suche. W związku z tym zainwestuj w nawilżacz powietrza lub ustaw na wolnym ogniu naczynie z wodą, która gotując się będzie odpowiednio nawilżać powietrze w ciągu całego dnia. Aby zaradzić bólowi zatok, połóż na twarzy wilgotny i gorący okład.

Na straży dobrego zdrowia

Zbyt wielu ludzi nie docenia, jakim skarbem jest zdrowie, dopóki go nie straci. Jako lekarz medycyny, dostrzegam tę część życia, z której wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Bardzo często spotykam się z uczuciem żalu i poczucia straty u tych, którzy nie mogą dłużej cieszyć się pełnią zdrowia. Najbardziej smuci jednak to, że wielu spośród cierpiących z powodzeniem mogło uniknąć stanu, w jakim się znaleźli. Stare przysłowie oddaje szczerą prawdę mówiąc, że uncja zapobiegania jest cenniejsza od funta leczenia. Wiele osób zbyt późno uświadamia sobie, jakim skarbem jest zdrowie. Nie bądź jedną z nich!
W Piśmie Świętym czytamy: „Dobrego depozytu strzeż z pomocą Ducha Świętego, który w nas mieszka” (2 Tm 1, 14). Dobre zdrowie dane ci od Boga to dar, o który, zgodnie z Jego wolą, powinieneś dbać niczym troskliwy gospodarz. Uświadom sobie, że twoje zdrowie to skarb z nieba, którego codziennie musisz strzec z Bożą mądrością.

Modlitwa dla ciebie

Panie, wybacz mi, że nie sprostałem roli dobrego gospodarza mojego zdrowia, jakim być powinienem. Pomóż mi uświadomić sobie, że zdrowie to skarb, który należy wysoko cenić i pieczołowicie strzec. Jak w przypadku każdego daru, wiem, że muszę dowieść, iż jestem go godzien. Udziel mi swej mądrości w podejmowanych przeze mnie staraniach dotyczących wzmacniania własnego systemu immunologicznego, zapewnienia memu ciału odpowiedniej dawki odpoczynku, właściwego odżywiania, picia wody i wczesnego rozpoznania symptomów przeziębienia, grypy i infekcji zatok. Spraw, abym nigdy nie osłabiał lub sabotował własnego układu odpornościowego poprzez niemądre lub zbędne leczenie. W imię Jezusa, amen.

Artykuł jest fragmentem książki "Biblia leczy - przeziębienie, grypa i infekcje zatok. Starożytne recepty, naturalne lekarstwa i ostatnie odkrycia dotyczące twojego zdrowia" wydanej przez Wydawnictwo M
Licencja: Creative Commons
0 Ocena