Operacje finansowe zawsze niosą ze sobą pewne ryzyko. Na szybko rozwijającym się rynku panują prawa, które nie są zbyt łaskawe dla osób nieuważnie pilnujących swoich interesów. 

Data dodania: 2016-06-30

Wyświetleń: 842

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak sprawdzić, czy kontrahent jest wypłacalny?

Na szczęście istnieje kilka sposobów na sprawdzenie, czy kontrahent jest wypłacalny. Każdy, kto zamierza nawiązać współpracę, w której w grę wchodzą pieniądze, powinien znać sposoby na zabezpieczenie się przed oszustwem i niewypłacalnością drugiej strony.

Pozwala to uniknąć późniejszego kosztownego i długotrwałego dochodzenia swoich praw w sądzie, a być może nawet utraty zainwestowanych pieniędzy. Sprawdźmy więc, jak uchronić się przed niewypłacalnością firmy i tym samym zabezpieczyć się przed stratami finansowymi.

W jaki sposób sprawdzić kontrahenta przed zawarciem umowy?

Istnieją źródła ogólnodostępne w internecie, w których można sprawdzić wypłacalność firmy. To Krajowy Rejestr Sądowy oraz ewidencja działalności gospodarczej. Zawarte w nich informacje dotyczą dokumentów bankowych oraz osób upoważnionych do reprezentowania spółki. Można także poprosić o profesjonalny raport agencję zajmującą się sprawdzaniem wypłacalności i sposobu funkcjonowania kontrahenta. Pewnych informacji dostarczają także fora i giełdy.

Jak uchronić się przed niewypłacalnością?

Najlepiej zacząć już na etapie zawierania umowy. Wypłacalność firmy gwarantuje zapis o możliwości odstąpienia od umowy. Na wszelkie opóźnienia w płatnościach należy reagować szybko, ponieważ brak reakcji jest cichym przyzwoleniem na opóźnienia, które mogą się zwiększać. Jeśli ponaglenia nie odnoszą skutku, trzeba szybko wprowadzić windykację.

Dlaczego warto zadbać o takie zabezpieczenie?

Wypłacalność firmy to jedna z ważniejszych jej cech przy zawieraniu współpracy. Brak płatności naraża na straty nie tylko finansowe, ale i ogromny stres związany z próbami odzyskania swojej należności - warto więc odpowiednio zabezpieczyć się jeszcze zanim dojdzie do sytuacji wymagających współpracy z windykatorem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena