Pracodawcy mówią, że mają do wyboru mnóstwo wykształconych kandydatów, jednak nie mogą znaleźć wystarczającej liczby tych, którzy mają doświadczenie na stanowisku pracy.

Data dodania: 2016-05-13

Wyświetleń: 1293

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Z kolei kandydaci mówią, że zdobyli wykształcenie, certyfikaty i referencje, ale mimo to nie mogą znaleźć zatrudnienia bez praktycznego doświadczenia. Gdzie zatem szukać swojej pierwszej pracy?

Od czego rozpocząć?

Po pierwsze uświadom sobie, że nie jesteś sam. Nikt nie rodzi się z doświadczeniem zawodowym, więc każdy kiedyś musi postawić swoje pierwsze kroki na rynku pracy. Zdiagnozuj swoje mocne strony, umiejętności i kwalifikacje. Zastanów się, w jakiej pracy mógłbyś je wykorzystać będąc w swoim obecnym miejscu. Zbalansuj poczucie pewności siebie jako osoby wkraczającej na rynek pracy. Bądź realistyczny – może nie od razu będziesz zajmował stanowisko menedżerskie. Zacznij od poszukiwania pozycji wejściowej, np. stażysty, referenta, czy asystenta.

Zastanów się na wolontariatem

Doskonałym miejscem na zdobycie doświadczenia zawodowego są organizacje pozarządowe. Z tak ogromnym wyborem organizacji działających na przeróżnych obszarach z pewnością każdy może znaleźć miejsce dla siebie. Przeszukaj strony internetowe z ogłoszeniami o miejscach dla wolontariuszy. Skontaktuj się z tymi spośród nich, które mogą ci zaoferować zdobycie pierwszego doświadczenia w wybranym przez ciebie kierunku lub na preferowanym stanowisku.

Praca w sprzedaży

Lubisz kontakt z ludźmi i nie boisz się wyzwań? Być może praca w branży sprzedażowej jest tą, od której możesz zacząć swoją karierę zawodową. Oferty dla przedstawicieli handlowych, telemarketerów, konsultantów ds. sprzedaży w call center pojawiają się każdego dnia. Często w celu ubiegania się o takie stanowisko nie trzeba posiadać doświadczenia na podobnym, a nawet w ogóle nie posiadać żadnego. Firmy zatrudniające handlowców mają przygotowane własne systemy szkoleniowe  i kształcą swoich pracowników od podstaw.

Praca a restauracjach szybkiej obsługi

Niemal każda restauracja typu fast-food stale poszukuje pracowników. Nie wymaga się od kandydatów posiadania wcześniejszego doświadczenia, ponieważ cała wiedza przekazywana jest na miejscu. Dzięki pracy w takim miejscu można zdobyć doświadczenie w pracy zespołowej, obsłudze klienta, czy przygotowywaniu posiłków. Ponieważ zdecydowana większość kadry menedżerskiej jest wyłaniana z pracowników już zatrudnionych w firmie, można być awansowanym z najniższego stanowiska na kierownicze w całkiem niedługim czasie.

Staże u pracodawcy

Doskonałą opcją dla wejścia na rynek pracy jest odbycie stażu u potencjalnego pracodawcy. Nie tylko pozwoli to na zdobycie cennych umiejętności, którymi będzie można pochwalić się w swoim życiorysie zawodowym, ale może również przynieść szansę na uzyskanie stałego zatrudnienia po ukończeniu stażu w danej firmie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena