Ostrów Tumski we Wrocławiu to najstarsza część miasta. Dziś widoczne jest to bardzo dokładnie, o czym możesz przekonać się podczas spaceru malowniczymi uliczkami tej położonej w niedalekiej odległości od centrum miasta lokalizacji. Dlaczego należy odwiedzić Ostrów Tumski w trakcie wizyty w stolicy Dolnego Śląska?

Data dodania: 2016-04-29

Wyświetleń: 1283

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ostrów Tumski był pierwszą lokalizacją grodu, jego początki sięgają czasów sprzed powstania państwa Polan. O znaczeniu nadodrzańskiego grodu świadczyć może fakt, że to właśnie tu powstało jedno z pierwszych polskich biskupstw, założone już w roku 1000. Następne tysiąc lat historii odcisnęło swoje piętno na całym Wrocławiu, jednak to właśnie Ostrów Tumski zachował swój historyczny charakter. Do dziś poruszanie się samochodem po tym zakątku Wrocławia jest zabronione.

Ostrów Tumski to przede wszystkim miejsce pełne świątyń pochodzących z różnych epok. To właśnie tutaj znajduje się wrocławska katedra pw. św. Jana Chrzciciela, to tu możesz również podziwiać kościół św. Idziego, będący najstarszym z wrocławskich budynków o charakterze sakralnym. Poza romańskimi i średniowiecznymi kościołami Ostrów Tumski posiada również budowle renesansowe, barokowe i neogotyckie, co razem tworzy wyjątkowy klimat miejsca, w którym czas się zatrzymał. Wrażenie to potęgują lampy gazowe, dzięki którym wieczorny spacer pozwala przenieść się w czasie do końca wieku XIX.

Ostrów Tumski to nie tylko kościoły, ale również i miejsce, w którym znajdziesz najstarszą, jeśli chodzi o czas nieprzerwanego działania, placówkę kulturalną w stolicy Dolnego Śląska. Muzeum Archidiecezjalne, bo o nim mowa, od ponad stulecia gromadzi zabytki sztuki sakralnej z całego regionu. Zebrane tutaj zbiory są imponujące i przedstawiają ogromną wartość artystyczną i historyczną. Wspomnieć należy, że to właśnie w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego znajduje się słynna Księga Henrykowska, w której w początkach XIII wieku zapisano pierwsze zdanie w języku polskim.

Ostrów Tumski oferuje również i inne atrakcje. Jedną z takich wyjątkowych pod względem turystycznym ofert jest podziwianie panoramy Wrocławia z punktu widokowego umieszczonego pomiędzy wieżami wrocławskiej katedry. Obraz miasta oglądany z niemal stumetrowej odległości od ziemi jest jednym z takich widoków, jakie trudno zapomnieć.

Jak widać, Ostrów Tumski to po prostu miejsce, które bezwzględnie należy uwzględnić w programie zwiedzania stolicy Dolnego Śląska. Bez spaceru po tym zakątku miasta, wizyta we Wrocławiu z całą pewnością będzie niepełna.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena