Czy polska solanka podbije świat? Tego nie wie nikt. Natomiast faktem jest, że za sprawą EXPO 2008 o leczniczych właściwościach Zabłockiej wody solankowej może się teraz przekonać cała Europa.

Data dodania: 2008-07-02

Wyświetleń: 2956

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W dniach od 14 czerwca do 14 września b.r. w Saragossie odbywa się kolejna wystawa światowa EXPO. Tematem wiodącym wystawy jest „Woda, a zrównoważony rozwój”.
Fasada Pawilonu Polski przedstawia tężnię wykonaną z gałęzi tarniny, po których spływa woda solankowa. Ze spływających kropli wody powstaje aerozol wodny, który w postaci lekkiej mgiełki unosi się w pobliżu tężni, tworząc przyjemny mikroklimat. W suchej i gorącej Hiszpanii już przy pierwszym kontakcie z Pawilonem Polski, odwiedzający zostają mile zaskoczeni chłodną i orzeźwiającą mgiełką, unoszącą się w pobliżu fasady wykonanej z faszyny. Powstaje ona dzięki unikatowej, nieznanej w Hiszpanii, konstrukcji tężni solankowej, polegającej na tworzeniu się wodnego aerozolu poprzez rozpryskiwanie się kropli wody na gałęziach tarniny. Element ten jest nawiązaniem do prawdziwej tężni, wykorzystywanej w Polsce w celach leczniczych i sanatoryjnych. Warto podkreślić, że spośród kilkunastu europejskich obiektów tego typu, trzy należące do najpiękniejszych znajdują się w Polsce (Ciechocinek, Inowrocław, Konstancin-Jeziorna). Informacje o tężniach w Polsce umieszczone są na monitorach ukrytych wśród gałęzi. Prezentują one zarówno metody pozyskiwania w ten sposób soli jak i walory zdrowotne przebywania w sąsiedztwie tężni oraz zażywania z nich inhalacji.
Solankę do tężni dostarczyła Kopalnia i Warzelnia Solanek dr Zabłocka, która eksploatuje złoża wód leczniczych w Dębowcu k/Skoczowa. Solanka ta jest wyjątkowym i unikatowym bogactwem naszej polskiej ziemi i charakteryzuje się szczególnie bogatą mineralizacją. Zawartość w niej takich pierwiastków jak: jod, brom, wapń, magnez, krzem czy selen należy do absolutnie najwyższych na świecie. Dlatego solanka ta jak i produkowana z niej sól posiadają olbrzymie walory lecznicze zwłaszcza w terapii: gardła, dróg oddechowych, reumatycznych oraz skórnych. W ostatnich latach walory tej solanki (nazwa handlowa Zabłocka solanka termalna Siła Serca) wykorzystywane są także w kosmetologii do nawilżania, wygładzania i ujędrniania skóry i opóźnienia procesów jej starzenia. Produkty Zabłocka ze względu na swoje właściwości pro zdrowotne opatrzone są znakiem Siła Serca i polecane przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii założoną przez Prof. Zbigniewa Religię w ramach programu Poznaj Siłę Serca. Celem tego programu jest profilaktyka zdrowotna, szerzenie wiedzy i budowanie społecznej świadomości konieczności dbania o zdrowie.
Z zaletami solanki Siła Serca dzięki wystawie EXPO zapoznać się mogą Hiszpanie oraz cały świat. Ale nie trzeba jechać aż do Saragossy, aby wdychać Zabłocką mgiełkę solankową Siła Serca. W miejscu jej wydobywania, w Dębowcu k/Skoczowa, w Beskidzie Śląskim, w centrum miejscowości stoi fontanna z solanką, gdzie gromadzą się ludzie, aby zażyć zbawiennych dla dróg oddechowych inhalacji. A wszyscy, którzy nie mogą pojechać do Dębowca, mogą stosować Zabłocką solankę i mgiełkę termalną Siła Serca w domu. Są one do kupienia w butelkach o pojemności 950 ml w sklepach internetowych oraz dobrych sklepach zielarsko-kosmetycznych.

Produkt: Zabłocka solanka termalna Siła Serca
www.silaserca.pl

Licencja: Creative Commons
0 Ocena