Na śmierci można dobrze zarobić i wiadomo to nie od dziś. Na szczęście, w branży funeralnej obowiązują pewne zasady, które dokładnie określają, jak w życiu zawodowym powinien postępować przedsiębiorca pogrzebowy. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

Data dodania: 2014-10-27

Wyświetleń: 3708

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Polska Izba Pogrzebowa posiada swój kodeks etyki, którego, jak wskazuje, powinni dla dobra publicznego przestrzegać wszyscy przedsiębiorcy pogrzebowi. Ci ostatni ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną za naruszenie owego kodeksu lub uchybienie godności zawodu podczas prowadzenia swej działalności.

Już po postanowieniach ogólnych kodeksu zawarto zasadę równości, która nakazuje wypełniać przedsiębiorcy jego obowiązki z poszanowaniem zmarłego oraz jego bliskich, bez względu na jego płeć, narodowość, rasę, status społeczny czy sytuację materialną.

Przedsiębiorca jest również zobowiązany, by udzielać pomocy rodzinie zmarłego z uszanowaniem jej woli, w sposób życzliwy i wyrozumiały, a także rzetelny, rzeczowy i staranny, szanując przy tym jej prawo do podjęcia decyzji co do wyboru usługodawcy.

Przedsiębiorca pogrzebowy nie może również brać udziału w działaniach czy przedsięwzięciach, które mogłyby wpłynąć na podważenie zaufania do przedstawicieli owej branży oraz uwłaczenia jego godności. Przedsiębiorca nie może m. in. korzystać z usług osób zatrudnionych jako akwizytorzy związani z placówkami medycznymi, pracowników urzędu stanu cywilnego, służb ścigania , kościołów czy związków wyznaniowych.

Przedsiębiorcę pogrzebowego obowiązuje także tajemnica zawodowa, na mocy której zobowiązany jest do utrzymania w tajemnicy wszystkiego, czego dowiedział się, wykonując swoja pracę. Nie ma prawa również wykorzystać pozyskanych w ten sposób informacji na użytek własnych lub osób trzecich. Przedsiębiorca musi także wymagać utrzymania takiej samej tajemnicy od wszystkich swoich współpracowników, przy czym okres utrzymania tajemnicy obowiązuje przez czas nieograniczony.

Przedsiębiorca pogrzebowy zobowiązany jest także do sprawowania należytej opieki nad zwłokami, a także we jego gestii leży, by odpowiednie osoby zidentyfikowały ciało zmarłego przed jego złożeniem do grobu.

Przedsiębiorcy pogrzebowi nie mogą także negatywnie wypowiadać się o innych przedstawicielach swojego zawodu wobec osób trzecich, a wszelkie spory pomiędzy sobą powinni rozwiązywać polubownie, na drodze mediacji.

Nie są to wszystkie zasady, jakich przestrzegać muszą przedsiębiorcy pogrzebowi będący członkami Izby Pogrzebowej, jednak i te opisane powyżej wystarcza, by wiedzieć, czego powinniśmy spodziewać się po danym usługodawcy. Zanim więc zdecydujemy się, jakiej firmie powierzyć przygotowanie pochowku naszego bliskiego, warto sprawdzić, czy jest ona członkiem owej instytucji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena