Kobiety po 50-tym roku życia - uczciwe, zaangażowane i doświadczone w wykonywanej pracy. To właśnie one budują fundament handlu detalicznego.

Data dodania: 2014-02-03

Wyświetleń: 1567

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pracodawcy twierdzą, że zatrzymanie ich na rynku pracy może być bardzo korzystne. To one przekazują swoją wiedzę i doświadczenie nowym pracownikom. Jak zalety może przynieść projekt Kobiety 50+?

Projekt Kobiety 50+ Talenty Wiedzy powstał na mocy porozumienia Stowarzyszenie Nasza Inicjatywa z Polską Izbą Handlu. Wydarzenie to zostało zorganizowane dla kobiet po 50-tym roku życia, które są zatrudnione w handlu. Ideą tego przedsięwzięcia są szkolenia, które mają na celu zbudować w pracownicach motywację. Organizatorzy są zdania, że jest to grupa bezcenna. Kwalifikacje i doświadczenie zawodowe to zalety, które dobrze rzutują na obraz pracownika w oczach pracodawców. Projekt ma na celu zwrócić uwagę środowisk branżowych na potencjał oraz wartość, jaką stanowią kobiety „po pięćdziesiątce”, a także wskazać korzyści płynące z ich zatrudnienia.

Badania potwierdziły założoną tezę: aż 70% osób zatrudnionych w spożywczym handlu detalicznym to kobiety po 50-tym roku życia. Przeważnie bywa jednak tak, że ich potencjał i wartości nabyte przez wieloletnie doświadczenie nie są doceniane przez pracodawców. Kobiety w średnim wieku w roli pracowników spisują się wzorowo – są zaangażowane w powierzoną im pracę, uczciwe wobec pracodawcy, komunikatywne i z ustabilizowaną sytuacją rodzinną. Praca w handlu staje się nie tylko ich głównym dochodem, ale też pasją, którą rozwijają nawet po wkroczeniu w wiek emerytalny.

Z tego względu pomysłodawcy projektu Kobiety 50+ chcą nie tylko promować pracownice wśród właścicieli sklepów, ale też zamierzają dotrzeć do nich samych. Problem polega na tym, że to właśnie kobiety te nie wiedzą, jak wielką są wartością na rynku pracy. Przygotowane w ramach projektu szkolenia mają na celu zwiększyć kompetencje Pań, podnieść ich motywację, ale też udostępnić im zasób wiedzy mentorskiej do sprawnego przekazywania jej młodszym współpracownikom.

Międzypokoleniowa współpraca jest niezwykle ważna w małych i średnich działalnościach gospodarczych. Uczestnictwo w takim projekcie z pewnością przyniesie liczne korzyści. Brak współpracy międzypokoleniowej w przedsiębiorstwach może skutkować licznymi rotacjami wśród pracowników, wypaczeniem dobrego samopoczucia wypływającego z samego faktu wykonywanej pracy w danym zakładzie. Poczucie bezpieczeństwa jest niezwykle ważne w pracy w sprzedaży, a w efekcie – w jakości świadczonych usług. Sprzyja temu pełne wykorzystanie potencjału kadr.

Do udziału w projekcie zapraszane są małe i średnie przedsiębiorstwa handlowe z terenu województwa mazowieckiego. Zgodnie z założeniami eksperta projektu Pawła Radomskiego, zwrot inwestycji będzie odczuwalny już po pierwszym roku w 106%, w kolejnych latach nawet do 130%. Projekt Kobiety 50+ popiera Dyrektor Generalny Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. Twierdzi, że to rozsądne ulokowanie funduszy, tym bardziej, że w czasach sprzyjających zmianom struktury demograficznej takie projekty są najtrafniejsze.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena