Kwestia rządowych dopłat do nieruchomości budzi ostatnio wiele wątpliwości,  poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące prognozowanego nowego programu "Mieszkania dla młodych".

Data dodania: 2013-01-31

Wyświetleń: 1636

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

MDM – w pytaniach i odpowiedziach:

1. Czy „Mieszkania dla Młodych” obejmie rynek wtórny?

Nie. Program, w obecnej formie, wspierać ma nie tylko młodych ludzi kupujących pierwsze mieszkania, ale i rodzime budownictwo – taka polityka nadaje mu charakter proinwestycyjny i wspierać będzie rozwój kraju.

2. Czy „MdM” oferuje wyższe wsparcie w przypadku zakupu mieszkań energooszczędnych?

Nie. Działania dotyczące energooszczędności w ramach sektora mieszkaniowego są prowadzone w ramach innych przepisów (m.in. w ramach nowelizacji rozporządzenia dot. wymagań technicznych dla nowych budynków) – są to działania autonomiczne i mogą obejmować również budynki i lokale uczestniczące w programie MdM. Nie przewiduje się zakazu łączenia tych form wsparcia.

3. Czy program obejmie budowę domów jednorodzinnych?

Nie. Zgodnie z założeniami program ma na celu zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkaniowych. Zdaniem ministerstwa budowa domu jednorodzinnego jest przedsięwzięciem zapewniającym stosunkowo wysoki standard zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych.

W ramach programu będzie natomiast można dofinansować zakup lokalu w budynku dwurodzinnym, pod warunkiem, że spełnia zawarte w ustawie wymagania.

4. Czy wprowadzony zostanie obowiązek meldunku w miejscu zamieszkania nabytym dzięki programowi?

Nie. Program nie jest jednym z narzędzi wpierania polityki realizowania obowiązku meldunkowego mieszkańców.

5. Czy „MdM” jest kontynuacją „Rodziny na Swoim”?

Nie. „MdM” i RnS” to dwa odrębne rządowe programy pomocy w zakupie mieszkania.

6. Co to znaczy „pierwszy własny lokal”?

Oznacza to, że nabywca, do dnia nabycia lokalu mieszkalnego w ramach programu „MdM” nie był: właścicielem prawa własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, nie był osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu ani współwłaścicielem budynku (jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny)

7. Co to znaczy „pierwsze zasiedlenie lokalu”?

Nabycie mieszkania od podmiotów zbywających to mieszkanie w ramach prowadzonej deweloperskiej działalności gospodarczej. Nie kwalifikują się do dofinansowania lokale nabywane od podmiotów prowadzących działalność polegającą na nabywaniu  i obrocie lokalami na własne ryzyko. Nabywca musi być pierwszą osobą wpisaną do Księgi Wieczystej nowo wyodrębnionego lokalu jako jego właściciel.

8. Co to znaczy „osoba samotnie wychowująca dziecko”?

„Osoba samotnie wychowująca dziecko – jedno z rodziców albo opiekun prawny, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów lub osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności”.

9. Czy dofinansowanie może pokrywać cały wkład własny kredytobiorcy?

Tak. Program nie uwzględnia z założenia wszystkich dopuszczalnych praktyk związanych z zaciągnięciem kredytu w relacji konsument-bank. Nie ma przeciwwskazań, aby uzyskane dofinansowanie stanowiło 100% wkładu własnego nabywcy, ze względu na fakt, że część banków udziela kredytów w wysokości 100% ceny zakupu lokalu mieszkalnego, bez konieczności wnoszenia przez klienta środków własnych.

10. Jak rozumieć dodatkowe 5% dofinansowania spłaty części kredytu oferowane w ramach programu w przypadku pojawienia się trzeciego (lub kolejnego) dziecka?

Beneficjent programu, w przypadku spełnienia warunków, może wnioskować o przyznanie dodatkowych środków przeznaczonych na spłatę kapitału kredytu. W wyniku przyznania dodatkowego wsparcia beneficjent może uzyskać niższą ratę kredytu bądź też zwrócić się do banku o skrócenie okresu kredytowania przy zachowaniu wysokości raty.

więcej informacji -->

Licencja: Creative Commons
0 Ocena